Plugins - Easy WP SMTP – WordPress SMTP and Email - en to tr translation catalogue (1100 entries)

en:  - Send your first 200 emails for free.
tr:  - İlk 200 e-postanızı ücretsiz gönderin.

[ctx: "Note" as in "Note: keep this in mind"]
en: Note:
tr: Not:

en: %1$s (line: %2$s)
tr: %1$s (satır: %2$s)

en: %1$s <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro now for easy, one-click Outlook setup</a>.
tr: %1$s <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Kolay, tek tıkla Outlook kurulumu için şimdi Pro'ya yükseltin</a>.

en: %1$s \a\t %2$s
tr: %1$s tarihinde, saat %2$s

en: %1$s requires Easy WP SMTP plugin minimum version to be %2$s (you have version %3$s installed). Please update Easy WP SMTP plugin.
tr: %1$s, Easy WP SMTP eklentisinin minimum sürümünün %2$s olmasını gerektiriyor (%3$s sürümü yüklü). Lütfen Easy WP SMTP eklentisini güncelleyin.

en: %1$s requires PHP %2$s to work and does not support your current PHP version %3$s. Please contact your host and request a PHP upgrade to the latest one.
tr: %1$s'in çalışması için PHP %2$s gerekir ve mevcut PHP %3$s sürümünüzü desteklemez. Lütfen hostunuzla iletişime geçin ve PHP'nin en son sürüme yükseltilmesini isteyin.

en: %1$sFollow this link%2$s to get a Domain Name from Mailgun.
tr: Mailgun'dan bir Alan Adı almak için %1$sBu bağlantıyı takip edin%2$s.

en: %1$sFollow this link%2$s to get a Mailgun API Key. Generate a key in the "Mailgun API Keys" section.
tr: Mailgun API Anahtarı almak için %1$sbu bağlantıyı takip edin%2$s. "Mailgun API Anahtarları" bölümünde bir anahtar oluşturun.

en: %1$sFollow this link%2$s to get a Sender Name for SMTP.com.
tr: %1$sSMTP.com için bir Gönderen Adı almak için bu bağlantıyı%2$s takip edin.

en: %1$sFollow this link%2$s to get a Server API Token for Postmark.
tr: Postmark için bir Sunucu API Tokeni almak için %1$sbu bağlantıyı takip edin%2$s.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for Brevo.
tr: Brevo için bir API Anahtarı almak amacıyla %1$sbu bağlantıyı takip edin%2$s.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for Elastic Email.
tr: Elastic Email için bir API anahtarı almak için %1$sbu bağlantıyı takip edin%2$s.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for MailerSend.
tr: MailerSend için bir API anahtarı almak için %1$sbu bağlantıyı takip edin%2$s.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SMTP.com.
tr: SMTP.com için bir API Anahtarı almak için %1$sbu bağlantıyı%2$s takip edin.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SendGrid.
tr: SendGrid için bir API Anahtarı almak için %1$sbu bağlantıyı takip edin%2$s.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SendLayer.
tr: SendLayer için bir API Anahtarı almak için %1$sbu bağlantıyı%2$s takip edin.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SparkPost.
tr: SparkPost için bir API Anahtarı almak için %1$sbu bağlantıyı%2$s takip edin.

en: %d Day | %d Days
tr[0]: %d Gün
tr[1]: %d Gün

en: %name% is a PRO Feature
tr: %name% bir PRO Özelliğidir

en: %s icon
tr: %s simgesi

[ctx: %s is replaced by "Support Forum" link]
en: Having issues or difficulties? You can post your issue on the %s
tr: Sorun mu yaşıyorsunuz? Sorununuzu %s adresine gönderebilirsiniz.

[ctx: %s is replaced by "rating" link]
en: Like the plugin? Please give us a %s
tr: Eklentiyi beğendiniz mi? Lütfen bize %s verin

[ctx: %s is replaced by <a target="_blank" href="https://easywpsmtp.com/easy-wp-smtp-plugin-quick-setup-guide/">Easy WP SMTP</a>]
en: Please visit the %s plugin's documentation page to learn how to use this plugin.
tr: Bu eklentinin nasıl kullanılacağını öğrenmek için lütfen %s eklentisinin dokümantasyon sayfasını ziyaret edin.

en: %s requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out <a href="https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress/" target="_blank">WPBeginner's tutorial on how to set up SSL</a>.
tr: %s bir SSL sertifikası gerektirir ve bu nedenle şu anda sitenizle uyumlu değildir. Bir SSL sertifikası talep etmek için lütfen hostunuzla iletişime geçin veya <a href="https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress/" target="_blank">WPBeginner'ın SSL kurulumu hakkındaki eğitim materyallerine</a> göz atın.

en: (Optional) This email address will be used in the BCC field of all outgoing emails. You can enter multiple email addresses separated by commas. Please use this setting carefully, as the email address(es) entered above will be included on every email your site sends.
tr: (İsteğe bağlı) Bu e-posta adresi, giden tüm e-postaların BCC alanında kullanılacaktır. Virgülle ayırarak birden fazla e-posta adresi girebilirsiniz. Yukarıda girilen e-posta adres(ler) i sitenizin gönderdiği her e-postaya dahil edileceğinden lütfen bu ayarı dikkatli kullanın.

en: (Optional) This email address will be used in the Reply-To field of emails sent from your site. Leave it blank to use the From Email Address as the reply-to value.
tr: (İsteğe bağlı) Bu e-posta adresi, sitenizden gönderilen e-postaların Gönderen Olarak Kullan alanında kullanılacaktır. Gönderen olarak kullanılacak değeri Kimden E-posta Adresi olacak şekilde kullanmak için bunu boş bırakın.

en: (Optional) This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in From Email Address setting, enter them in this field.
tr: (İsteğe bağlı) Bu seçenek, SMTP sunucunuzda birden fazla e-posta takma adı kullanıyorsanız kullanışlıdır. Takma adlarınızın Kimden E-posta Adresi ayarında belirtilen adresle değiştirilmesini istemiyorsanız, bunları bu alana girin.

en: 1 Month
tr: 1 Ay

en: 1 Week
tr: 1 Hafta

en: 1 Year
tr: 1 Yıl

en: 3 Months
tr: 3 Ay

en: 6 Months
tr: 6 Ay

en: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Elastic Email</a> is a cloud-based platform designed for email marketing, offering features for campaign management, email automation, transactional messages, and detailed analytics, suitable for businesses of any size.<br><br>New users can take advantage of Elastic Email's free plan, which lets you send emails to your account from a verified email address without needing a credit card. You can upgrade to a paid plan when you're ready to expand your capabilities.
tr: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Elastic Email</a> e-posta pazarlaması için tasarlanmış, kampanya yönetimi, e-posta otomasyonu, işlem mesajları ve ayrıntılı analizler sunan, her ölçekten işletmeye uygun bulut tabanlı bir platformdur.<br><br>Yeni kullanıcılar, kredi kartına ihtiyaç duymadan doğrulanmış bir e-posta adresinden hesabınıza e-posta göndermenizi sağlayan Elastic Email'in ücretsiz planından yararlanabilirler. Yetkinliklerinizi genişletmeye hazır olduğunuzda ücretli bir plana yükseltin.

en: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">MailerSend</a> is a trusted provider of transactional email services, offering a solid set of features. Users get 12,000 free emails each month, with cost-effective options for larger volumes. Its modern API and high deliverability rates make it perfect for WordPress users.<br><br>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">MailerSend documentation</a>.
tr: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">MailerSend</a>, sağlam bir dizi özellik sunan güvenilir bir işlemsel e-posta hizmetleri sağlayıcısıdır. Kullanıcılar, daha büyük hacimler için uygun maliyetli seçeneklerle birlikte her ay 12.000 ücretsiz e-posta alır. Modern API'si ve yüksek teslim edilebilirlik oranları, onu WordPress kullanıcılar için mükemmel kılar.<br><br>Başlamak için <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">MailerSend belgelerimizi okuyun.</a>.

en: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailjet</a> is a cloud-based email solution that allows businesses to send marketing and transactional emails. With features like automated email campaigns, real-time reporting, and responsive templates, it’s an ideal platform for email communication. As a new user, you can send up to 200 emails per day without a credit card.
tr: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailjet</a> işletmelerin pazarlama ve işlem e-postaları göndermesine olanak tanıyan bulut tabanlı bir e-posta çözümüdür. Otomatik e-posta kampanyaları, gerçek zamanlı raporlama ve duyarlı şablonlar gibi özellikleriyle e-posta iletişimi için ideal bir platformdur. Yeni bir kullanıcı olarak, kredi kartı kullanmadan günde 200'e kadar e-posta gönderebilirsiniz.

en: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO</a> provides a robust and reliable email delivery service with global infrastructure, real-time analytics, and advanced security features. If you're just starting out, you can use SMTP2GO's free plan to send up to 1000 emails per month.
tr: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO</a> küresel altyapısı, gerçek zamanlı analizleri ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle sağlam ve güvenilir bir e-posta dağıtım hizmeti sunar. Yeni başlıyorsanız, SMTP2GO'nun ücretsiz planını kullanarak ayda 1000 adete kadar e-posta gönderebilirsiniz.

en: <a href="%s" rel="" target="_blank">More information</a> on Mailgun.com.
tr: <a href="%s" rel="" target="_blank">Daha fazla bilgi</a> Mailgun.com adresinde.

en: <a href="%s" rel="" target="_blank">More information</a> on SparkPost.
tr: <a href="%s" rel="" target="_blank">SparkPost hakkında daha fazla bilgi</a> .

en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro</a> and get instant alert notifications when they fail.
tr: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Pro'ya yükseltin</a> ve başarısız olduklarında anlık uyarı bildirimleri alın.

en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro</a> for detailed stats, email logs, and more!
tr: Detaylı istatistikler, e-posta günlükleri ve daha fazlası için <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Pro'ya yükseltin</a>!

en: <b>%s OFF</b> for Easy WP SMTP users, applied at checkout.
tr: Ödeme sırasında Easy WP SMTP kullanıcıları için <b>%s İNDİRİM</b>.

en: <b>NEW!</b> Enable Weekly Email Summaries
tr: <b>YENİ!</b> Haftalık E-posta Özetlerini Etkinleştirin

en: <b>Note:</b> The debug log is reset when the plugin is activated, deactivated, or updated.
tr: <b>Not:</b> Eklenti etkinleştirildiğinde, devre dışı bırakıldığında veya güncellendiğinde hata ayıklama günlüğü sıfırlanır.

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo</a> (formerly Sendinblue) is a transactional email provider and email marketing platform. It’s suitable for businesses of all sizes, as it offers scalable pricing plans that can grow with you. New business owners can use the free plan to send up to 300 emails a day without providing credit card details. As your needs change, you can upgrade to increase your sending limits.</p>
tr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo</a> (eski adıyla Sendinblue) bir işlemsel e-posta sağlayıcısı ve e-posta pazarlama platformudur. Sizinle birlikte büyüyebilen ölçeklenebilir fiyatlandırma planları sunduğundan her büyüklükteki işletme için uygundur. Yeni işletme sahipleri, kredi kartı bilgilerini vermeden günde 300 adede kadar e-posta göndermek için ücretsiz planı kullanabilir. İhtiyaçlarınız değiştikçe, gönderim limitlerinizi artırmak için yükseltme yapabilirsiniz.</p>

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a> is a transactional email provider that offers a generous 3-month free trial. After that, it offers a 'Pay As You Grow' plan that allows you to pay for what you use without committing to a fixed monthly rate.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun documentation</a>.</p>
tr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a>, 3 aylık cömert bir ücretsiz deneme sunan işlemsel bir e-posta sağlayıcısıdır. Bundan sonrasında, sabit bir aylık ücrete bağlı kalmadan kullandığınız kadar ödeme yapmanıza olanak tanıyan bir 'Büyüdükçe Öde' planı sunar.</p><p>Başlamak için <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun belgelerimizi</a> okuyun.</p>

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a> is a transactional email service with great deliverability and budget-friendly pricing. You can start out with their free trial option, which allows you to send up to 100 emails per month through their secure API.
tr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a>, mükemmel teslim edilebilirliğe ve bütçe dostu fiyatlandırmaya sahip bir işlemsel e-posta hizmetidir. Güvenli API'leri aracılığıyla ayda 100 adede kadar e-posta göndermenize olanak tanıyan ücretsiz deneme seçeneği ile başlayabilirsiniz.

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a> is a popular transactional email provider that sends more than 35 billion emails every month. If you're just starting out, the free plan allows you to send up to 100 emails each day without entering your credit card details.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid documentation</a>.</p>
tr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a> her ay 35 milyardan fazla e-posta gönderen popüler bir işlemsel e-posta sağlayıcısıdır. Yeni başlıyorsanız, ücretsiz plan, kredi kartı bilgilerinizi girmeden her gün 100 e-postaya kadar göndermenize olanak tanır.</p><p>Başlamak için <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid belgelerimizi</a> okuyun.</p>

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> is a transactional email provider, designed to provide high-speed, reliable, and secure email delivery. You can get started with the free test account that lets you send up to 500 emails per month.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost documentation</a>.</p>
tr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a>, yüksek hızlı, güvenilir ve güvenli e-posta teslimatı sağlamak için tasarlanmış bir işlemsel e-posta sağlayıcısıdır. Ayda 500 adede kadar e-posta göndermenize izin veren ücretsiz test hesabıyla başlayabilirsiniz.</p><p>Başlamak için <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost belgelerimizi</a> okuyun.</p>

en: <p><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP.com</a> is a popular transactional email provider. It’s been providing reliable email services for over 2 decades, and is a trusted brand for more than 100,000 businesses. You can try it for free for up to 30 days and send up to 50,000 emails. </p>
tr: <p><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP.com</a> popüler bir işlemsel e-posta sağlayıcısıdır. Yirmi yılı aşkın süredir güvenilir e-posta hizmetleri sunmaktadır ve 100.000'den fazla işletme için güvenilir bir markadır. Ücretsiz olarak 30 güne kadar deneyebilir ve 50.000'e kadar e-posta gönderebilirsiniz. </p>

en: <p><strong><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer</a> is our #1 recommended mailer.</strong> It offers affordable pricing and is easy to set up, which makes it an excellent option for WordPress sites. With SendLayer, your domain will be authenticated so all your outgoing emails reach your customers’ inboxes. Detailed documentation will walk you through the entire process, start to finish. When you sign up for a free trial, you can send your first emails at no charge.</p><p>To get started, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the SendLayer mailer</a>.</p>
tr: <p><strong><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer</a> bizim 1 numaralı önerimizdir.</strong> Uygun fiyatı ve kolay kurulumu sayesinde WordPress siteleri için mükemmel bir seçenektir. SendLayer ile alan adınızın kimliği doğrulanır, böylece giden tüm e-postalarınız müşterilerinizin gelen kutularına ulaşır. Ayrıntılı dokümantasyon, baştan sona tüm süreç boyunca size yol gösterecektir. Ücretsiz deneme sürümüne kaydolduğunuzda, ilk e-postalarınızı ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.</p><p>Başlamak için, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer mailer</a> için belgelerimize bakın.</p>

en: <p>By selecting the Other SMTP option, you can connect your site to an SMTP server you have access to instead of sending emails through a 3rd party provider. In some cases, this may be more convenient than setting up an account with one of the other mailer options provided. However, the Other SMTP option is less secure than the other mailers. Additionally, your provider may not allow you to send large volumes of emails. For these reasons, we recommend choosing one of our compatible mailers.</p><p>To get started, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the Other SMTP mailer</a>.</p>
tr: <p>Diğer SMTP seçeneğini belirleyerek, e-postaları 3. taraf bir sağlayıcı aracılığıyla göndermek yerine sitenizi erişiminiz olan bir SMTP sunucusuna bağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda bu, sağlanan diğer posta seçeneklerinden biriyle hesap oluşturmaktan daha uygun olabilir. Ancak, Diğer SMTP seçeneği diğer e-posta göndericilerine göre daha az güvenlidir. Ayrıca, sağlayıcınız büyük hacimli e-postalar göndermenize izin vermeyebilir. Bu nedenlerden dolayı, uyumlu postalarımızdan birini seçmenizi öneririz.</p><p>Başlamak için, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Diğer SMTP postası için belgelerimize bakın</a>.</p>

en: <p>The Default (PHP) mailer is currently selected, but is not recommended because in most cases it does not resolve email delivery issues.</p><p>Please consider selecting and configuring one of the other mailers.</p>
tr: <p>Halihazırda varsayılan (PHP) e-posta göndericisi seçili haldedir, ancak çoğu durumda e-posta teslim sorunlarını çözmediği için önerilmez.</p><p>Lütfen diğer e-posta göndericilerinden birini seçmeyi ve yapılandırmayı değerlendirin.</p>

en: <p>To get started, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the Brevo mailer</a>.</p>
tr: <p>Başlamak için <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo e-posta göndericisine ilişkin belgelerimize bakın</a>.</p>

en: <p>To get started, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the SMTP.com mailer</a>.</p>
tr: <p>Başlamak için, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMMTP.com e-posta göndericisi için belgelerimize bakın</a>.</p>

en: <strong>%1$s</strong><br>Heads up! Microsoft is <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">discontinuing support for basic SMTP connections</a>. To continue using Outlook or Hotmail, switch to our Outlook mailer for uninterrupted email sending.
tr: <strong>%1$s</strong><br>Dikkat! Microsoft, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">temel SMTP bağlantıları için desteği sonlandırıyor</a>. Outlook veya Hotmail'i kullanmaya devam etmek amacıyla, kesintisiz e-posta gönderimi için Outlook e-posta göndericimize geçiş yapın.

en: <strong>%s OFF</strong> for Easy WP SMTP users, applied at checkout.
tr: Ödeme sırasında Easy WP SMTP kullanıcıları için <strong>%s İNDİRİM</strong>.

en: <strong>EMAILING DISABLED:</strong> The %s is currently blocking all emails from being sent.
tr: <strong>E-POSTA DEVRE DIŞI:</strong> %s şu anda tüm e-postaların gönderilmesini engelliyor.

en: <strong>Easy WP SMTP plugin is disabled</strong> on your site until WordPress is updated to the required version.
tr: <strong>Easy WP SMTP eklentisi WordPress gerekli sürüme güncellenene kadar </strong>sitenizde devre dışı bırakıldı.

en: <strong>Easy WP SMTP plugin is disabled</strong> on your site until you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Read more for additional information.</a>
tr: <strong>Easy WP SMTP eklentisi, siz sorunu düzeltene kadar sitenizde</strong> devre dışı bırakıldı. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Ek bilgi için daha fazlasını okuyun.</a>

en: <strong>Heads up!</strong> The last email your site attempted to send was unsuccessful.
tr: <strong>Dikkat!</strong> Sitenizin göndermeye çalıştığı son e-posta başarısız oldu.

en: <strong>Table:</strong> %1$s. <strong>Reason:</strong> %2$s
tr: <strong>Tablo:</strong> %1$s. <strong>Sebep:</strong> %2$s

en: A new user account was created. Sent to Network Admin.
tr: Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturuldu. Ağ Yöneticisine gönderildi.

en: A new user was created. Sent to the new user.
tr: Yeni bir kullanıcı oluşturuldu. Yeni kullanıcıya gönderildi.

en: A new user was created. Sent to the site admin.
tr: Yeni bir kullanıcı oluşturuldu. Site yöneticisine gönderildi.

en: A new user was invited to a site from Users -> Add New -> Add New User. Sent to the invited user.
tr: Kullanıcılar -> Yeni Ekle -> Yeni Kullanıcı Ekle'den bir siteye yeni bir kullanıcı davet edildi. Davet edilen kullanıcıya gönderildi.

en: A user has been added, or their account activation has been successful. Sent to the user, that has been added/activated.
tr: Bir kullanıcı eklendi veya hesap aktivasyonu başarılı oldu. Eklenen/etkinleştirilen kullanıcıya gönderilir.

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: API Key Management
tr: API Anahtar Yönetimi

en: API Key:
tr: API Anahtarı:

en: Access Key ID
tr: Erişim Anahtarı Kimliği

en: Access rejected.
tr: Erişim reddedildi.

en: Actions in this section can (and some of them will) erase or mess up your settings. Use it with caution.
tr: Bu bölümdeki işlemler ayarlarınızı silebilir veya bozabilir. Dikkatli kullanın.

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate if you have a Professional or higher plan with MailerSend. This allows you to use custom headers. For more information about MailerSend plans, check their %s.
tr: MailerSend ile Profesyonel veya daha yüksek bir planınız varsa etkinleştirin. Bu, özel başlıklar kullanmanıza olanak tanır. MailerSend planları hakkında daha fazla bilgi için %s kontrol edin.

en: Add New Group
tr: Yeni Grup Ekle

en: Add New SES Identity
tr: Yeni SES Kimliği Ekle

en: Add your license key here to access plugin updates and support.
tr: Eklenti güncellemelerine ve desteğe erişmek için lisans anahtarınızı buraya ekleyin.

en: Added / Activated on Site
tr: Siteye Eklendi / Etkinleştirildi

en: Additional Connections
tr: Ek Bağlantılar

en: Additional Information
tr: Ek Bilgiler

en: Additional Settings
tr: Ek Ayarlar

en: Additional Settings (Optional)
tr: Ek Ayarlar (İsteğe Bağlı)

en: Admin Erased Data
tr: Yönetici Tarafından Silinen Veriler

en: Admin Sent Link to Export Data
tr: Yönetici, Verileri Dışa Aktarmak için Bağlantı Gönderdi

en: Advanced Email Reports
tr: Gelişmiş E-posta Raporları

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: After the click you should be redirected to a Gmail authorization screen, where you will be asked a permission to send emails on your behalf.
tr: Tıkladıktan sonra, sizin adınıza e-posta göndermek için izninizin isteneceği bir Gmail yetkilendirme ekranına yönlendirileceksiniz.

en: Alerts
tr: Uyarılar

en: All
tr: Hepsi

en: All Time
tr: Tüm Zamanlar

en: All checks for your email domain were successful. It looks like everything is configured correctly.
tr: E-posta alan adınız için yapılan tüm kontroller başarılı oldu. Görünüşe göre her şey doğru bir şekilde yapılandırılmış.

en: All debug event entries were deleted successfully.
tr: Tüm hata ayıklama olay girdileri başarıyla silindi.

en: All settings have been deleted and plugin is deactivated.
tr: Tüm ayarlar silindi ve eklenti devre dışı bırakıldı.

en: All the defined constants will stop working and you will be able to change all the values on this page.
tr: Tanımlanan tüm sabitler çalışmayı durduracak ve bu sayfadaki tüm değerleri değiştirebileceksiniz.

en: Allow Insecure SSL Certificates
tr: Güvenli Olmayan SSL Sertifikalarına izin ver

en: Allow Usage Tracking
tr: Kullanım Takibine İzin Ver

en: Allow insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
tr: SMTP sunucusunda güvensiz ve kendinden imzalı SSL sertifikalarına izin ver. Bu seçeneğin devre dışı bırakılması şiddetle tavsiye edilir.

en: Allowing us to track usage data enables us to better help you because we know with which WordPress configurations, themes, and plugins to test.
tr: Kullanım verilerini izlememize izin vermek size daha iyi yardımcı olmamızı sağlar, çünkü hangi WordPress yapılandırmalarını, temalarını ve eklentilerini test edeceğimizi biliriz.

en: Allows insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
tr: SMTP sunucusunda güvenli olmayan ve kendinden imzalı SSL sertifikalarına izin verir. Bu seçeneği devre dışı bırakmanız şiddetle önerilir.

en: Almost Done
tr: Neredeyse Tamamlandı

en: Already purchased %1$sEasy WP SMTP Pro%2$s? Enter your license key below!
tr: Zaten %1$sEasy WP SMTP Pro%2$s'yu satın aldınız mı? Lisans anahtarınızı aşağıya girin!

en: Already purchased?
tr: Zaten satın aldınız mı?

en: Already purchased? Simply enter your license key above to connect with Easy WP SMTP Pro!
tr: Zaten satın aldınız mı? Easy WP SMTP Pro ile bağlantı kurmak için yukarıdaki lisans anahtarınızı girmeniz yeterlidir!

en: Alternatively, we also offer limited support on the WordPress.org support forums. You can <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a support thread</a> there, but please understand that free support is not guaranteed and is limited to simple issues. If you have an urgent or complex issue, then please consider <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to Easy WP SMTP Pro</a> to access our priority support ticket system.
tr: Alternatif olarak, WordPress.org destek forumlarında da sınırlı destek sunuyoruz. Orada bir <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">destek başlığı oluşturabilirsiniz</a>, ancak lütfen ücretsiz desteğin garanti edilmediğini ve basit sorunlarla sınırlı olduğunu anlayın. Acil veya karmaşık bir sorununuz varsa, öncelikli destek bileti sistemimize erişmek için lütfen <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro'ya</a> yükseltmeyi düşünün.

en: Amazon SES requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out
tr: Amazon SES, bir SSL sertifikası gerektirir ve bu nedenle şu anda sitenizle uyumlu değildir. SSL sertifikası talep etmek için lütfen hosting hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin veya

en: An email request was sent.
tr: Bir e-posta isteği gönderildi.

en: An error occurred!
tr: Bir hata oluştu!

en: An issue was detected.
tr: Bir sorun tespit edildi.

en: And
tr: Ve

en: Announcements
tr: Duyurular

en: Api Key:
tr: API Anahtarı:

en: Application ID
tr: Uygulama Kimlik Numarası

en: Application Password
tr: Uygulama Şifresi

en: Are you enjoying Easy WP SMTP?
tr: Easy WP SMTP'nin keyfini çıkarıyor musunuz?

en: Are you sure want to clear log?
tr: Günlüğü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete ALL your settings and deactive plugin?
tr: TÜM ayarlarınızı silmek ve eklentiyi devre dışı bırakmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete all debug events?
tr: Tüm hata ayıklama olaylarını kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset the current provider connection? You will need to immediately create a new one to be able to send emails.
tr: Mevcut sağlayıcı bağlantısını sıfırlamak istediğinizden emin misiniz? E-posta gönderebilmek için hemen yeni bir tane oluşturmanız gerekecektir.

en: As a Easy WP SMTP Pro user you have access to Easy WP SMTP priority support. Please log in to your EasyWPSMTP.com account and <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">submit a support ticket</a>.
tr: Easy WP SMTP Pro kullanıcısı olarak Easy WP SMTP öncelikli desteğine erişiminiz vardır. Lütfen EasyWPSMTP.com hesabınıza giriş yapın ve <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">bir destek bileti gönderin</a>.

en: As a valued Easy WP SMTP user, you will get <span class="price-off">%s off regular pricing</span>, automatically applied at checkout!
tr: Değerli bir Easy WP SMTP kullanıcısı olarak, normal fiyattan <span class="price-off">%s indirim alacaksınız</span>. İndirim, ödeme sırasında otomatik olarak uygulanır!

en: As thanks for being an Easy WP SMTP Lite user, we’re offering you <span>%s off</span>, applied automatically at checkout.
tr: Easy WP SMTP Lite kullanıcısı olduğunuz için teşekkür olarak, size ödeme sırasında otomatik olarak uygulanan <span>%s indirim</span> sunuyoruz.

en: Ask them to resolve the issue then try again.
tr: Sorunu çözmelerini isteyin ve daha sonra tekrar deneyin.

en: Attachments
tr: Ekler

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Authentication code that Google returned to you has already been used on your previous auth attempt.
tr: Google'ın gönderdiği kimlik doğrulama kodu, önceki kimlik doğrulama girişiminizde zaten kullanılmış.

en: Authorization
tr: Yetkilendirme

en: Authorization Error!
tr: Yetkilendirme Hatası!

en: Auto TLS
tr: Otomatik TLS

en: Automatic Updates
tr: Otomatik Güncellemeler

en: Automatically keep track of every email sent from your WordPress site and view valuable statistics right here in your dashboard.
tr: WordPress sitenizden gönderilen her e-postayı otomatik olarak takip edin ve değerli istatistikleri doğrudan kontrol panelinizde görüntüleyin.

en: Avoid the risk of losing emails by adding an additional connection and setting it as your Backup Connection. Should the Primary Connection fail to send an email, the Backup Connection will take over. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
tr: Ek bir bağlantı ekleyerek ve bunu Yedekleme Bağlantınız olarak ayarlayarak e-postaları kaybetme riskinden kaçının. Birincil Bağlantı bir e-posta gönderemezse, Yedekleme Bağlantısı devralır. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro</a>'ya yükseltin.

en: Awaiting Moderation
tr: Moderasyon Bekleniyor

en: BCC Email Address
tr: BCC E-posta Adresi

en: Backtrace:
tr: Geri izleme:

en: Backup Connection
tr: Yedekleme Bağlantısı

en: Backup Connection - send emails through a backup if the primary connection fails
tr: Yedekleme Bağlantısı - birincil bağlantı başarısız olursa yedekleme sayesinde e-postalar gönderin

en: Before continuing, you'll need to allow this plugin to send emails using your %s account.
tr: Devam etmeden önce, bu eklentinin %s hesabınızı kullanarak e-posta göndermesine izin vermeniz gerekir.

en: Blind Carbon Copy (BCC)
tr: Kör Karbon Kopya (BCC)

en: Block all emails
tr: Tüm e-postaları engelle

en: Body
tr: Gövde

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
tr: Kullanım verilerini takip etmemize izin verirseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz çünkü hangi WordPress yapılandırmalarını, temalarını ve eklentilerini test etmemiz gerektiğini biliyoruz.

en: By default, TLS encryption is automatically used if the server supports it (recommended). In some cases, due to server misconfigurations, this can cause issues and may need to be disabled.
tr: Varsayılan olarak, sunucu destekliyorsa, TLS şifrelemesi otomatik olarak kullanılır (önerilir). Bazı durumlarda, sunucu yanlış yapılandırmaları nedeniyle bu durum sorunlara neden olabilir ve devre dışı bırakılması gerekebilir.

en: Caller
tr: Çağrıyı Yapan

en: Can't clear log - file is not writeable.
tr: Günlük temizlenemiyor - dosya yazdırılabilir değil.

en: Can't fetch plugins information.
tr: Eklenti bilgileri getirilemiyor.

en: Can't register the Amazon SES Identity
tr: Amazon SES Kimliği kaydedilemiyor

en: Can't retrieve Amazon SES Identities.
tr: Amazon SES Kimlikleri getirilemiyor.

en: Cancel
tr: İptal

en: Carbon Copy (CC)
tr: Karbon Kopya (CC)

en: Change of Admin Email
tr: Yönetici E-postası Değişikliği

en: Change of User Email or Password
tr: Kullanıcı E-postası veya Şifre Değişikliği

en: Change of network admin email address was attempted. Sent to the proposed new email address.
tr: Ağ yöneticisinin e-posta adresi değiştirilmeye çalışıldı. Önerilen yeni e-posta adresine gönderildi.

en: Change of site admin email address was attempted. Sent to the proposed new email address.
tr: Site yöneticisinin e-posta adresi değiştirilmeye çalışıldı. Önerilen yeni e-posta adresine gönderildi.

en: Changes that you made to the settings are not saved!
tr: Ayarlarda yaptığınız değişiklikler kaydedilmez!

en: Channel:
tr: Kanal:

en: Check the "Send To" email address used and confirm it is a valid email and was not empty.
tr: Kullanılan "Gönderilen" e-posta adresini kontrol edin ve bunun geçerli bir e-posta olduğunu ve boş olmadığını onaylayın.

en: Check this box to enable mail debug log
tr: Posta hata ayıklama günlüğünü etkinleştirmek için bu kutuyu işaretleyin

en: Check your inbox you used to create a Mailgun account. Click the activation link in an email from Mailgun.
tr: Bir Mailgun hesabı oluşturmak için, kullandığınız gelen kutusunu kontrol edin. Mailgun'dan gelen bir e-posta içerisindeki aktivasyon bağlantısına tıklayın.

en: Checking Mailer Configuration
tr: E-posta Gönderici Yapılandırması Kontrol Ediliyor

en: Checking mailer configuration image
tr: E-posta gönderici yapılandırma görseli kontrol ediliyor

en: Choose Your SMTP Mailer
tr: SMTP Mailer'inizi Seçin

en: Choose a Different Mailer
tr: Farklı Bir E-posta Gönderici Seçin

en: Choose a mailer or use an SMTP server.
tr: Bir e-posta göndericisi seçin veya bir SMTP sunucusu kullanın.

en: Clear Log
tr: Günlüğü Temizle

en: Clicked
tr: Tıklandı

en: Client ID
tr: İstemci Kimliği

en: Client Secret
tr: Müşteri Sırrı

en: Close
tr: Kapat

en: Close and exit the Setup Wizard
tr: Kurulum Sihirbazını kapatın ve çıkın

en: Coma-separated domains list. Example: domain1.com, domain2.com
tr: Virgül ile ayrılmış alan adı listesi. Örnek: domain1.com, domain2.com

en: Comma separated domains list. (Example: domain1.com, domain2.com)
tr: Virgülle ayrılmış alan adları listesi. (Örnek: domain1.com, domain2.com)

en: Comma separated emails list. (Example value: email1@domain.com, email2@domain.com)
tr: Virgülle ayrılmış e-posta listesi. (Örnek değer: email1@domain.com, email2@domain.com)

en: Comma separated emails list. Example value: email1@domain.com, email2@domain.com
tr: Virgülle ayrılmış e-posta listesi. Örnek değer: email1@domain.com, email2@domain.com

en: Comment has been published. Sent to the post author.
tr: Yorum yayınlandı. Gönderi yazarına gönderildi.

en: Comment is awaiting moderation. Sent to the site admin and post author if they can edit comments.
tr: Yorum, moderasyon bekliyor. Site yöneticisine ve yorumları düzenleyebiliyorlarsa gönderi yazarına gönderildi.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Common Information
tr: Ortak Bilgiler

en: Compact Mode
tr: Kompakt Mod

en: Complete Email Reports
tr: Eksiksiz E-posta Raporları

en: Complete the steps in section "2. Verify Your Domain".
tr: "2. Alan Adınızı Doğrulayın" bölümündeki adımları tamamlayın.

en: Completion or failure of a background automatic core update. Sent to the site or network admin.
tr: Bir arka plan otomatik çekirdek güncellemesinin tamamlanması veya başarısız olması. Site veya ağ yöneticisine gönderilir.

en: Completion or failure of a background automatic plugin update. Sent to the site or network admin.
tr: Bir arka plan otomatik eklenti güncellemesinin tamamlanması veya başarısız olması. Site veya ağ yöneticisine gönderilir.

en: Completion or failure of a background automatic theme update. Sent to the site or network admin.
tr: Bir arka plan otomatik tema güncellemesinin tamamlanması veya başarısız olması. Site veya ağ yöneticisine gönderilir.

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Configure Email Logs
tr: E-posta Günlüklerini Yapılandırma

en: Configure Mailer Settings
tr: E-posta Gönderici Ayarlarını Yapılandırın

en: Configure a Backup Connection
tr: Bir Yedekleme Bağlantısı Yapılandırın

en: Configure mailer
tr: E-posta göndericiyi yapılandır

en: Configure these alert options to receive notifications when email fails to send from your site. Alert notifications will contain the following important data: email subject, email Send To address, the error message, and helpful links to help you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
tr: Sitenizden e-posta gönderilemediğinde bildirim almak için bu uyarı seçeneklerini yapılandırın. Uyarı bildirimleri şu önemli verileri içerecektir: e-posta konusu, e-posta Gönderme adresi, hata mesajı ve sorunu çözmenize yardımcı olacak yararlı bağlantılar. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro'ya yükseltin!</a>

en: Confirm that your browser is updated to the latest version.
tr: Tarayıcınızın en son sürüme güncellendiğini onaylayın.

en: Confirmed
tr: Onaylandı

en: Congrats, you’ve successfully set up Easy WP SMTP.
tr: Tebrikler, Easy WP SMTP'yi başarıyla kurdunuz.

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect to %s
tr: %s sağlayıcısına bağlan

en: Connected as
tr: Şu olarak bağlanıldı:

en: Connection Name
tr: Bağlantı Adı

en: Contact Emails (SMTP.com)
tr: İletişim E-postaları (SMTP.com)

en: Contact Us
tr: Bizimle İletişime Geçin

en: Contact your SMTP host to ask about sending/rate limits.
tr: Gönderme/oran sırınları hakkında bilgi almak için SMTP hostunuzla iletişime geçin.

en: Contact your SMTP host to confirm you are using the correct username and password.
tr: Doğru kullanıcı adını ve parolayı kullandığınızı doğrulamak için SMTP hostunuzla iletişime geçin.

en: Contact your hosting support, show them the "full Error Log for debugging" below and share this <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">link</a> with them.
tr: Hosting desteğinizle iletişime geçin, onlara aşağıdaki "hata ayıklama için tam Hata Günlüğünü" gösterin ve bu <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">bağlantıyı</a> onlarla paylaşın.

en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can connect to %1$s on port %2$s using %3$s encryption. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection - many shared hosts block certain ports.<br><strong>Note: this is the most common cause of this issue.</strong>
tr: Web hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin ve sunucunuzun %3$s şifrelemesini kullanarak %2$s bağlantı noktasından %1$s adresine bağlanabildiğini doğrulamalarını isteyin. Ayrıca, bir güvenlik duvarının veya güvenlik politikasının bağlantıyı engelleyip engellemediğini sorun; birçok paylaşımlı host, belirli bağlantı noktalarını engeller.<br><strong>Not: Bu sorunun en yaygın nedeni budur.</strong>

en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can connect to %s. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection.
tr: Web hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin ve sunucunuzun %s'a bağlanabildiğini doğrulamalarını onlardan isteyin. Ayrıca, bir güvenlik duvarının veya güvenlik politikasının bağlantıyı engelleyip engellemediğini sorun.

en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can make outside connections. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection - many shared hosts block certain ports.<br><strong>Note: this is the most common cause of this issue.</strong>
tr: Web hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin ve sunucunuzun dış bağlantılar kurabildiğini doğrulamalarını isteyin. Ayrıca, bir güvenlik duvarının veya güvenlik politikasının bağlantıyı engelleyip engellemediğini sorunbirçok paylaşımlı host, belirli bağlantı noktalarını engeller.<br><strong>Not: Bu sorunun en yaygın nedeni budur.</strong>

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues making outbound connections.
tr: Web hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin ve giden bağlantılarda sorun yaşadığınızı onlara bildirin.

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues with libpcre2 library on PHP 7.4.
tr: Web hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin ve PHP 7.4'te libpcre2 kitaplığıyla ilgili sorunlar yaşadığınızı onlara bildirin.

en: Contact your web hosting provider and inform them your site has an issue with SSL certificates.
tr: Web hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin ve sitenizin SSL sertifikalarıyla ilgili bir sorununun olduğunu onlara bildirin.

en: Contains
tr: İçerik

en: Content
tr: İçerik

en: Continue
tr: Devam et

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Copied!
tr: Kopyalandı!

en: Copy Error Log
tr: Hata Günlüğünü Kopyala

en: Copy input value
tr: Girdi değerini kopyala

en: Copy the error message above and paste it in a message to the Easy WP SMTP support team.
tr: Yukarıdaki hata mesajını kopyalayın ve Easy WP SMTP destek ekibine göndereceğiniz bir mesaja yapıştırın.

en: Could Not Save Changes
tr: Değişiklikler Kaydedilemedi

en: Could not authenticate your SMTP account.
tr: SMTP hesabınızın kimliği doğrulanamadı.

en: Could not connect to host.
tr: Host sunucuya bağlanılamadı.

en: Could not connect to the SMTP host.
tr: SMTP hostuna bağlanılamadı.

en: Could not connect to your host.
tr: Host sunucunuza bağlanılamadı.

en: Could not install the plugin. Don't have file permission.
tr: Eklenti yüklenemedi. Dosya izni yok.

en: Could not install the plugin. Plugin is not whitelisted.
tr: Eklenti yüklenemedi. Eklenti beyaz listede değil.

en: Could not install the plugin. Plugin slug is missing.
tr: Eklenti yüklenemedi. Eklenti kısa ismi eksik.

en: Could not install the plugin. WP Plugin installer could not retrieve plugin information.
tr: Eklenti yüklenemedi. WP Eklenti yükleyici, eklenti bilgilerini alamadı.

en: Could not install the plugin. WP Plugin installer initialization failed.
tr: Eklenti yüklenemedi. WP Eklenti yükleyici başlatma başarısız oldu.

en: Could not install the plugin. You don't have permission to activate plugins.
tr: Eklenti yüklenemedi. Eklentileri etkinleştirme izniniz yok.

en: Could not install the plugin. You don't have permission to install plugins.
tr: Eklenti yüklenemedi. Eklentileri yükleme izniniz yok.

en: Create API Key
tr: API Anahtarı Oluştur

en: Created (Admin)
tr: Oluşturuldu (Yönetici)

en: Created (User)
tr: Oluşturuldu (Kullanıcı)

en: Created Date
tr: Düzenlenme Tarihi

en: Created On Site
tr: Sitede Oluşturuldu

en: Current from email domain
tr: Mevcut gönderen e-posta alan adı

en: Current function path: %s
tr: Geçerli işlev yolu: %s

en: Current mailer
tr: Geçerli e-posta gönderici

en: Current provider doesn't support setting and forcing From Name. Emails will be sent on behalf of the account name used to setup the OAuth connection below.
tr: Mevcut sağlayıcı, Gönderen Adını ayarlamayı ve zorlamayı desteklemiyor. E-postalar, aşağıdaki oAuth bağlantısını kurmak için kullanılan hesap adı ile gönderilecektir.

en: Current provider will automatically force From Email to be the email address that you use to set up the OAuth connection above.
tr: Mevcut sağlayıcı, otomatik olarak Gönderen E-Posta Adresinin yukarıdaki OAuth bağlantısını kurmak için kullandığınız e-posta adresi olmasını zorunlu kılar.

en: Custom Date Range
tr: Özel Tarih Aralığı

en: Custom Email
tr: Özel E-posta

en: DB tables
tr: DB tabloları

en: Danger Zone
tr: Tehlikeli Bölge

en: Data JSON decoding error: %1$s
tr: Veri JSON kod çözme hatası: %1$s

en: Data JSON encoding error: %1$s
tr: Veri JSON kodlama hatası: %1$s

en: Date
tr: Tarih

en: Debug
tr: Hata Ayıklama

en: Debug Email Sending
tr: E-posta Gönderiminde Hata Ayıklama

en: Debug Event Details
tr: Olay Hata Ayıklama Ayrıntıları

en: Debug Events
tr: Hata Ayıklama Olayları

en: Debug Events are Not Installed Correctly
tr: Hata Ayıklama Olayları Doğru Yüklenmiyor

en: Debug Output:
tr: Hata Ayıklama Çıktısı:

en: Debug events that fall outside the chosen period will be permanently deleted from the database.
tr: Seçilen sürenin dışında kalan hata ayıklama olayları veritabanından kalıcı olarak silinecektir.

en: Default (none)
tr: Varsayılan (yok)

en: Define which endpoint you want to use for sending messages.
tr: Mesaj göndermek için hangi uç noktayı kullanmak istediğinizi tanımlayın.

en: Define which endpoint you want to use for sending messages. If you are operating under EU laws, you may be required to use EU region. %1$sMore information%2$s on Mailgun.com.
tr: Mesaj göndermek için hangi uç noktayı kullanmak istediğinizi tanımlayın. AB yasaları kapsamında faaliyet gösteriyorsanız, AB bölgesini kullanmanız gerekebilir. %1$sDaha fazla bilgi%2$s Mailgun.com'da.

en: Delete All Events
tr: Tüm Olayları Sil

en: Delete Settings and Deactivate Plugin
tr: Ayarları Sil ve Eklentiyi Devre Dışı Bırak

en: Deprecated options were already removed from DB and can't be migrated.
tr: Kullanımdan kaldırılan seçenekler veritabanından (DB) zaten kaldırılmıştır ve taşınamaz.

en: Detailed Email Log
tr: Ayrıntılı E-posta Günlüğü

en: Detailed Email Logs
tr: Ayrıntılı E-posta Günlükleri

en: Detailed Stats by Subject Line
tr: Konu Satırına Göre Detaylı İstatistikler

en: Disable Email Summaries
tr: E-posta Özetlerini Devre Dışı Bırak

en: Disable Email Summaries weekly delivery.
tr: E-posta Özetleri haftalık gönderimini devre dışı bırak.

en: Disabled
tr: Devre dışı bırakıldı

en: Disabling this option will block users from being able to export their personal data, as they will not receive an email with a link.
tr: Bu seçeneğin devre dışı bırakılması, bağlantı içeren bir e-posta almayacakları için kullanıcıların kişisel verilerini dışa aktarmalarını engelleyecektir.

en: Disabling this setting is not recommended and should only be done for staging or development sites.
tr: Bu ayarın devre dışı bırakılması önerilmez ve yalnızca hazırlama veya geliştirme siteleri için yapılmalıdır.

en: Dismiss
tr: Reddet

en: Dismiss email alert block
tr: E-posta uyarı bloğunu reddet

en: Dismiss this message
tr: Bu mesajı yoksay

en: Dismiss this notice
tr: Uyarıyı yok say

en: Do Easy WP SMTP DB tables exist?
tr: Easy WP SMTP veritabanı (DB) tabloları mevcut mu?

en: Do Not Send
tr: Gönderme

en: Docs
tr: Belgeler

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: Domain Check Results
tr: Alan Adı Kontrol Sonuçları

en: Domain Name
tr: Alan Adı

en: Don't Replace "From" Field
tr: "Gönderen" Alanını Değiştirme

en: Don't Replace in From Field
tr: Gönderen Alanından Değiştirme

en: Don't see what you're looking for? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Suggest a mailer</a>.
tr: Aradığınızı bulamadınız mı? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Bir e-posta gönderici önerisinde bulunun</a>.

en: EU
tr: AB

en: Easily export your logs to CSV or Excel. Filter the logs before you export and only download the data you need. This feature lets you easily create your own deliverability reports. You can also use the data in 3rd party dashboards to track deliverability along with your other website statistics. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
tr: Günlüklerinizi kolayca CSV veya Excel'e aktarın. Dışa aktarmadan önce günlükleri filtreleyin ve yalnızca ihtiyacınız olan verileri indirin. Bu özellik, kendi teslim edilebilirlik raporlarınızı kolayca oluşturmanızı sağlar. Verileri, diğer web sitesi istatistiklerinizle birlikte teslim edilebilirliği izlemek için 3. taraf gösterge tablolarında da kullanabilirsiniz. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro'ya yükseltin!</a>

en: Easy WP SMTP &rsaquo; Setup Wizard
tr: Easy WP SMTP &rsaquo; Kurulum Sihirbazı

en: Easy WP SMTP DB tables are created
tr: Easy WP SMTP veri tabanı (DB) tabloları oluşturuldu

en: Easy WP SMTP DB tables check has failed
tr: Easy WP SMTP veritabanı (DB) tabloları kontrolü başarısız oldu

en: Easy WP SMTP Logo
tr: Easy WP SMTP Logosu

en: Easy WP SMTP Pro related message was successfully dismissed.
tr: Easy WP SMTP Pro ile ilgili mesaj başarıyla yok sayıldı.

en: Easy WP SMTP Pro was already installed, but was not active. We activated it for you.
tr: Easy WP SMTP Pro zaten yüklüydü, ancak etkin değildi. Sizin için etkinleştirdik.

en: Easy WP SMTP Settings
tr: Easy WP SMTP ayarları

en: Easy WP SMTP Weekly Email Summary
tr: Easy WP SMTP Haftalık E-posta Özeti

en: Easy WP SMTP has detected incorrect "wp_mail" function location. Usually, this means that emails will not be sent successfully!
tr: Easy WP SMTP hatalı "wp_mail" fonksiyon konumu tespit etti. Genellikle bu, e-postaların başarıyla gönderilmeyeceği anlamına gelir!

en: Easy WP SMTP has detected that your site is running an outdated version of WordPress (%s). Easy WP SMTP requires at least WordPress version 5.2.
tr: Easy WP SMTP, sitenizin WordPress'in eski bir sürümünü (%s) çalıştırdığını tespit etti. Easy WP SMTP en az WordPress sürüm 5.2'yi gerektirir.

en: Easy WP SMTP is a free plugin, and the team behind SendLayer maintains it to give back to the WordPress community.
tr: Easy WP SMTP ücretsiz bir eklentidir ve SendLayer'ın arkasındaki ekip WordPress topluluğuna geri vermek amacıyla bunu devam ettirir.

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it looks like they exist in your database.
tr: Easy WP SMTP bazı özellikleri için özel veritabanı tabloları kullanıyor. Düzgün çalışması için, özel tablolar oluşturulmalıdır ve görünüşe bakılırsa bunlar veritabanınızda mevcut.

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s" target="_self" aria-label="%2$s" rel="noopener noreferrer">%3$s</a>. If this issue persists, please contact our support.
tr: Easy WP SMTP, bazı özellikleri için özel veritabanı tabloları kullanıyor. Düzgün çalışması için özel tabloların oluşturulması gerekir ve görünüşe göre bunlar eksik. Lütfen <a href="%1$s" target="_self" aria-label="%2$s" rel="noopener noreferrer">%3$s</a> seçeneğini deneyin. Bu sorun devam ederse, lütfen destek ekibimizle iletişime geçin.

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a> and provide the error message below:
tr: Easy WP SMTP, bazı özellikleri için özel veritabanı tabloları kullanıyor. Düzgün çalışması için özel tabloların oluşturulması gerekir ve görünüşe göre eksikler. Lütfen bu bağlantıya tıklayarak eksik DB tablolarını <a href="%1$s">oluşturmayı deneyin</a>. Bu sorun devam ederse, lütfen <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">desteğimizle iletişime geçin</a> ve aşağıdaki hata mesajını sağlayın:

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a>.
tr: Easy WP SMTP, bazı özellikleri için özel veritabanı tabloları kullanıyor. Düzgün çalışması için özel tabloların oluşturulması gerekir ve görünüşe göre eksikler. Lütfen bu bağlantıya tıklayarak <a href="%1$s">eksik DB tablolarını oluşturmayı deneyin</a>. Bu sorun devam ederse, lütfen <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">desteğimizle iletişime geçin</a>.

en: Easy WP SMTP logo
tr: Easy WP SMTP logosu

en: Easy WP SMTP mailer setup is complete
tr: Easy WP SMTP e-posta göndericisi kurulumu tamamlandı

en: Easy WP SMTP mailer setup is incomplete
tr: Easy WP SMTP e-posta göndericinin kurulumu tamamlanmadı

en: Easy WP SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
tr: Easy WP SMTP ayarları yalnızca site aşağıdaki alan ad(lar)ında çalışıyorsa kullanılacaktır:

en: Easy WP SMTP uses the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Action Scheduler</a> library, which lets it queue and process large tasks in the background without slowing down your site for visitors. Here you can see the list of all Easy WP SMTP Action Scheduler tasks and their statuses. This table can help with debugging certain issues.
tr: Easy WP SMTP, sitenizi ziyaretçiler için yavaşlatmadan arka planda büyük görevleri sıraya koymasına ve işlemesine olanak tanıyan <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Action Scheduler</a> kütüphanesini kullanır. Burada tüm Easy WP SMTP Action Scheduler görevlerinin listesini ve durumlarını görebilirsiniz. Bu tablo, belirli sorunlarda hata ayıklamaya yardımcı olabilir.

en: Educational notice for this mailer was successfully dismissed.
tr: Bu postaya ilişkin eğitim bildirimi başarıyla yok sayıldı.

en: Email
tr: E-posta

en: Email Addresses
tr: E-posta Adresleri

en: Email Alerts
tr: E-posta Uyarıları

en: Email Change Attempt
tr: E-posta Değiştirme Girişimi

en: Email Changed
tr: E-posta Değiştirildi

en: Email Controls
tr: E-posta Kontrolleri

en: Email Delivery Errors
tr: E-posta Gönderim Hataları

en: Email Delivery Errors were disabled using a %s filter.
tr: E-posta Teslim Hataları bir %s filtresi kullanılarak devre dışı bırakıldı.

en: Email Error Tracking
tr: E-posta Hata İzleme

en: Email Log
tr: E-posta Günlüğü

en: Email Logging saves information about all the emails sent from your WordPress site. Search and filter the email log to find specific emails and check their delivery statuses. When you enable email logging, you’ll also be able to resend emails, save attachments, and export logs as a CSV, Excel, or EML file. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> to start using email logs today.
tr: E-posta Günlüğü, WordPress sitenizden gönderilen tüm e-postalar hakkındaki bilgileri kaydeder. Belirli e-postaları bulmak ve teslim durumlarını kontrol etmek için e-posta günlüğünü arayın ve filtreleyin. E-posta günlüğünü etkinleştirdiğinizde, e-postaları yeniden gönderebilir, ekleri kaydedebilir ve günlükleri CSV, Excel veya EML dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">E-posta günlüklerini bugün kullanmaya başlamak için Easy WP SMTP Pro</a>'ya yükseltin.

en: Email Logs
tr: E-posta Günlükleri

en: Email Rate Limiting
tr: E-posta Oran Sınırlaması

en: Email Rate Limiting is a Pro Feature
tr: E-posta Hızı Sınırlama bir Pro Özelliğidir

en: Email Reports
tr: E-posta Raporları

en: Email Sending Errors
tr: E-posta Gönderme Hataları

en: Email Source: %s
tr: E-posta Kaynağı: %s

en: Email Test
tr: E-posta Testi

en: Email content may include sensitive information, such as plain text passwords. For security purposes, consider carefully whether to enable this option. All email content will be stored in your site's database. To resend emails from our Email Log, this option must be enabled.
tr: E-posta içeriği, düz metin şifreleri gibi hassas bilgiler içerebilir. Güvenlik amacıyla, bu seçeneği etkinleştirip etkinleştirmeyeceğinizi dikkatlice düşünün. Tüm e-posta içerikleri, sitenizin veritabanında saklanacaktır. E-posta Günlüğümüzden e-postaları yeniden göndermek için bu seçeneğin etkinleştirilmesi gerekir.

en: Email domain is configured correctly
tr: E-posta alan adı doğru bir şekilde yapılandırılmış

en: Email domain issues detected
tr: E-posta alan adı sorunları tespit edildi

en: Email log ID
tr: E-posta Günlüğü Kimliği

en: Email log export (.eml, .csv, .xlsx) and bulk exporter
tr: E-posta günlüğü dışa aktarımı (.eml, .csv, .xlsx) ve toplu dışa aktarıcı

en: Enable Authentication
tr: Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

en: Enable Auto TLS
tr: Otomatik TLS'yi Etkinleştir

en: Enable Debug Log
tr: Hata Ayıklama Günlüğünü Etkinleştir

en: Enable Domain Check
tr: Alan Adı Kontrolünü Etkinleştir

en: Enable Smart Routing
tr: Akıllı Yönlendirmeyi Etkinleştir

en: Enable if you have a Pro plan or higher to use advanced features like custom headers.
tr: Özel başlıklar gibi gelişmiş özellikleri kullanmak için Pro veya daha yüksek bir planınız varsa etkinleştirin.

en: Enable mail server authentication. This option should be enabled in most cases.
tr: E-posta sunucusu kimlik doğrulamasını etkinleştirin. Bu seçenek çoğu durumda etkinleştirilmelidir.

en: Enable this setting to debug the email sending process. All debug events will be logged in the table below. This setting is recommended only for shorter debugging periods. Please disable it once you’re done troubleshooting.
tr: E-posta gönderme işleminde hata ayıklamak için bu ayarı etkinleştirin. Tüm hata ayıklama olayları aşağıdaki tabloda günlüğe kaydedilecektir. Bu ayar yalnızca daha kısa hata ayıklama süreleri için önerilir. Lütfen sorun giderme işlemini tamamladıktan sonra devre dışı bırakın.

en: Enable to send this email in HTML format. Disable to send it in plain text format.
tr: Bu e-postayı HTML biçiminde göndermek için etkinleştirin. Düz metin biçiminde göndermek için devre dışı bırakın.

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Enabling this will REMOVE ALL Easy WP SMTP data upon plugin deletion. All settings will be unrecoverable.
tr: Bunu etkinleştirmek, eklenti silindiğinde TÜM Easy WP SMTP verilerini KALDIRIR. Tüm ayarlar kurtarılamaz olacaktır.

en: Enabling this will condense navigation and move Easy WP SMTP under the WordPress Settings menu.
tr: Bunu etkinleştirmek, gezintiyi daha toplu hale getirecek ve Easy WP SMTP'yi WordPress Ayarları menüsünün altına taşıyacaktır.

en: Encrypt Password
tr: Parolayı şifrele

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Enhanced Weekly Email Summary
tr: Gelişmiş Haftalık E-posta Özeti

en: Enter a custom subject for your message.
tr: Mesajınız için özel bir konu girin.

en: Enter a subject for your message
tr: Mesajınız için bir konu girin

en: Enter a valid email address. A verification email will be sent to the email address you entered.
tr: Geçerli bir e-posta adresi girin. Girdiğiniz e-posta adresine bir doğrulama e-postası gönderilecektir.

en: Enter correct SMTP Username (usually this is an email address) and Password in the appropriate fields.
tr: Uygun alanlara doğru SMTP Kullanıcı Adını (genellikle bu bir e-posta adresidir) ve Parolayı girin.

en: Enter the domain name to verify it on Amazon SES and generate the required DNS CNAME records.
tr: Amazon SES üzerinde doğrulamak ve gerekli DNS CNAME kayıtlarını oluşturmak için alan adını girin.

en: Enter the email address you want to send the test email to.
tr: Test e-postasını göndermek istediğiniz e-posta adresini girin.

en: Enter the email addresses (3 max) you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up email alerts.
tr: E-posta gönderimi başarısız olduğunda uyarı almak için kullanmak istediğiniz e-posta adreslerini (en fazla 3 adet) girin. E-posta uyarılarını ayarlama hakkındaki belgelerimizi okuyun.

en: Enter the recipient's email address
tr: Alıcının e-posta adresini girin

en: Enter your Easy WP SMTP License Key
tr: Easy WP SMTP Lisans Anahtarınızı girin

en: Enter your email address to receive helpful suggestions from Easy WP SMTP. We’ll help you optimize your email deliverability and grow your business.
tr: Easy WP SMTP'den yararlı öneriler almak için e-posta adresinizi girin. E-posta teslim edilebilirliğinizi optimize etmenize ve işinizi büyütmenize yardımcı olacağız.

en: Error
tr: Hata

en: Error Details
tr: Hata ayrıntıları

en: Error Message:
tr: Hata Mesajı:

en: Error due to unsolicited and/or bulk e-mail.
tr: İstenmeyen ve/veya toplu e-posta nedeniyle hata oluştu.

en: Error icon
tr: Hata simgesi

en: Error occurred:
tr: Hata oluştu:

en: Event #%d
tr: Olay #%d

en: Event Types
tr: Olay Türleri

en: Events Retention Period
tr: Olayları Saklama Süresi

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export Email Logs
tr: E-posta Günlüklerini Dışa Aktar

en: Export Type
tr: Dışa Aktarma Türü

en: Export in CSV (.csv)
tr: CSV (.csv) olarak dışa aktar

en: Export in EML (.eml)
tr: EML (.eml) olarak dışa aktar

en: Export in Microsoft Excel (.xlsx)
tr: Microsoft Excel (.xlsx) olarak Dışa Aktar

en: Export logs to CSV, XLSX, or EML
tr: Günlükleri CSV, XLSX veya EML'ye aktarın

en: Failed
tr: Başarısız Oldu

en: Fill out the required settings below to set up this mailer.
tr: Bu e-posta göndericiyi ayarlamak için aşağıdaki gerekli ayarları doldurun.

en: Filter
tr: Filtre

en: Finish Setup
tr: Kurulumu Tamamla

en: Fix your WordPress email delivery by sending them via a transactional email provider or an SMTP server.
tr: WordPress e-posta gönderiminizi bir işlemsel e-posta sağlayıcısı veya SMTP sunucusu aracılığıyla göndererek düzeltin.

en: Follow this link to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">get a Mailgun API Key</a>. Generate a key in the "Mailgun API Keys" section.
tr: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun API Anahtarı almak</a> için bu bağlantıyı takip edin. "Mailgun API Anahtarları" bölümünde bir anahtar oluşturun.

en: Follow this link to get a Domain Name from Mailgun: %s.
tr: Mailgun'dan Alan Adı almak için şu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get a Sender Name from SMTP.com: %s.
tr: SMTP.com'dan bir Gönderen Adı almak için şu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get a Server API Token from Postmark: %s.
tr: Postmark'tan bir Sunucu API Tokeni almak için şu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get an API Key from Elastic Email: %s.
tr: Elastic Email'den API Anahtarı almak için bu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get an API Key from MailerSend: %s.
tr: MailerSend'den bir API Anahtarı almak için bu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SMTP.com: %s.
tr: SMTP.com'dan bir API Anahtarı almak için şu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SendGrid: %s.
tr: SendGrid'den bir API Anahtarı almak için şu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SendLayer: %s.
tr: SendLayer'den bir API Anahtarı almak için şu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SparkPost: %s.
tr: SparkPost'tan bir API Anahtarı almak için şu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get an API Key: %s.
tr: Bir API Anahtarı almak için şu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get the API key from Mailjet: %1$sAPI Key Management%2$s.
tr: Mailjet'ten API anahtarı almak için bu bağlantıyı takip edin: %1$sAPI Anahtar Yönetimi%2$s.

en: Follow this link to get the API key from Mailjet: %s.
tr: Mailjet'ten API anahtarı almak için bu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Follow this link to get the Secret key from Mailjet: %1$sAPI Key Management%2$s.
tr: Mailjet'ten Gizli anahtar almak için bu bağlantıyı takip edin: %1$sAPI Anahtar Yönetimi%2$s.

en: Follow this link to get the Secret key from Mailjet: %s.
tr: Mailjet'ten Gizli anahtarı almak için bu bağlantıyı takip edin: %s.

en: Following error occurred when attempting to send test email:
tr: Test e-postası göndermeye çalışırken aşağıdaki hata oluştu:

en: For a quick fix, until your web hosting resolves this, you can downgrade to PHP version 7.3 on your server.
tr: Hızlı bir düzeltme için, web hosting sağlayıcınız bu sorunu çözene kadar sunucunuzda PHP 7.3 sürümüne geçebilirsiniz.

en: For full transparency, we want you to know that the Brevo (formerly Sendinblue) links above are tracking links as part of our partnership with Brevo. Although we can choose to recommend any SMTP service, we only partner with products we believe will provide value to our users.
tr: Tam şeffaflık için, yukarıdaki Brevo (eski adıyla Sendinblue) bağlantılarının Brevo ile ortaklığımızın bir parçası olarak izleme (takip) bağlantıları olduğunu bilmenizi isteriz. Herhangi bir SMTP hizmetini önermeyi seçebilecek olsak da, yalnızca kullanıcılarımıza değer sağlayacağına inandığımız ürünlerle ortaklık yapıyoruz.

en: For more details please try running an Email Test or reading the latest <a href="%s">error event</a>.
tr: Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bir E-posta Testi yapmayı veya en son <a href="%s">hata olayını</a> okumayı deneyin.

en: For most servers SSL/TLS is the recommended option
tr: Çoğu sunucu için SSL/TLS önerilen seçenektir

en: For most servers TLS is the recommended option. If your SMTP provider offers both SSL and TLS options, we recommend using TLS.
tr: Çoğu sunucu için TLS, önerilen seçenektir. SMTP sağlayıcınız hem SSL hem de TLS seçenekleri sunuyorsa, TLS'yi kullanmanızı öneririz.

en: For some reason the database table was not installed correctly. Please contact plugin support team to diagnose and fix the issue.
tr: Bazı nedenlerden dolayı veritabanı tablosu doğru şekilde yüklenmedi. Sorunu teşhis etmek ve düzeltmek için lütfen eklenti destek ekibiyle iletişime geçin.

en: Force From Email
tr: Gönderen E-posta Seçimini Zorla Uygula

en: Force From Name
tr: Gönderen Adını Zorla Uygula

en: Force From Name Replacement
tr: Gönderen Adının Değiştirilmesini Zorla Uygula

en: Forever
tr: Sonsuza kadar

en: Found <strong>%1$s %2$s event</strong> | Found <strong>%1$s %2$s events</strong>
tr[0]: <strong>%1$s %2$s olay</strong> bulundu
tr[1]: <strong>%1$s %2$s olay</strong> bulundu

en: From Address
tr: Kimden Adresi

en: From Email
tr: Gönderen E-Posta Adresi

en: From Email Address
tr: Gönderen E-Posta Adresi

en: From Name
tr: Gönderen Adı

en: From Phone Number
tr: Kimden Telefon Numarası

en: Full Log
tr: Tam Günlük

en: Full log of background update results which includes information about WordPress core, plugins, themes, and translations updates. Only sent when you are using a development version of WordPress. Sent to the site or network admin.
tr: WordPress çekirdek, eklentiler, temalar ve çeviriler güncellemeleri hakkında bilgi içeren arka plan güncelleme sonuçlarının tam günlüğü. Yalnızca WordPress'in geliştirme sürümünü kullandığınızda gönderilir. Site veya ağ yöneticisine gönderilir.

en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Generate an API key on the Sending &rarr; API Keys page in your %s.
tr: %s adresindeki API Anahtarlarını Gönderme &rarr; sayfasında bir API anahtarı oluşturun.

en: Generate an API key on the Sending → API Keys page in your %1$scontrol panel%2$s.
tr: %1$sKontrol panelinizdeki%2$s Gönderen → API Anahtarları sayfasında bir API anahtarı oluşturun.

en: Get API Key
tr: API Anahtarını Alın

en: Get Easy WP SMTP Pro
tr: Easy WP SMTP Pro'yu edinin

en: Get Easy WP SMTP Pro and Gain Access to more Powerful Features
tr: Easy WP SMTP Pro'yu edinin ve daha Güçlü Özelliklere Erişim Sağlayın

en: Get Sender Name
tr: Gönderen Adı Al

en: Get Server API Token
tr: Sunucu API Tokeni Alın

en: Get Started with Brevo
tr: Brevo'yu Kullanmaya Başlayın

en: Get Started with SMTP.com
tr: SMTP.com'u Kullanmaya Başlayın

en: Get Started with SendLayer
tr: SendLayer'i Kullanmaya Başlayın

en: Get a Domain Name
tr: Bir Alanı Adı Alın

en: Get more value out of Easy WP SMTP! Select which of the following features you’d like to use, and we’ll enable them for you.
tr: Easy WP SMTP'den daha fazla değer elde edin! Aşağıdaki özelliklerden hangilerini kullanmak istediğinizi seçin, biz de sizin için etkinleştirelim.

en: Get notifications via email, SMS, Slack, or webhook when emails fail to send.
tr: E-postalar gönderilemediğinde e-posta, SMS, Slack veya web kancası aracılığıyla bildirim alın.

en: Get notified about emails that were successfully sent, but have hard bounced on delivery attempt. A hard bounce is an email that has failed to deliver for permanent reasons, such as the recipient's email address being invalid.
tr: Başarılı bir şekilde gönderilen ancak teslimat denemesinde geri dönen e-postalar hakkında bildirim alın. Geri dönen e-posta, alıcının e-posta adresinin geçersiz olması gibi kalıcı nedenlerle teslim edilemeyen e-postadır.

en: Get v3 API Key
tr: v3 API Anahtarını Alın

en: Give Feedback
tr: Geri Bildirimde Bulunun

en: Gmail mailer requires a valid Easy WP SMTP Pro license. Please activate your license key.
tr: Gmail e-posta gönderici için geçerli bir Easy WP SMTP Pro lisansı gerekir. Lütfen lisans anahtarınızı etkinleştirin.

en: Go back to the Dashboard
tr: Panoya geri dön

en: Go to Easy WP SMTP Settings page
tr: Easy WP SMTP Ayarları sayfasına gidin

en: Go to Easy WP SMTP plugin Settings page.
tr: Easy WP SMTP eklentisi Ayarlar sayfasına gidin.

en: Go to Easy WP SMTP plugin settings page. Click the “Remove OAuth Connection” button.
tr: Easy WP SMTP eklenti ayarları sayfasına gidin. "OAuth Bağlantısını Kaldır" butonuna tıklayın.

en: Go to Easy WP SMTP settings page.
tr: Easy WP SMTP ayarları sayfasına gidin.

en: Go to EasyWPSMTP.com documentation page
tr: EasyWPSMTP.com dokümantasyon sayfasına gidin

en: Go to our how-to guide for setting up <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun with Easy WP SMTP</a>.
tr: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP ile Mailgun</a> kurulumu için nasıl yapılır kılavuzumuza gidin.

en: Go to plugin Settings page and click the "Allow plugin to send emails using your Google account" button.
tr: Eklenti Ayarlar sayfasına gidin ve "Eklentinin Google hesabınızı kullanarak e-posta göndermesine izin ver" tuşuna tıklayın.

en: Go to your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost account</a> or <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost EU account</a> and verify that your API key is correct.
tr: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost hesabınıza</a> veya <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost EU hesabınıza</a> gidin ve API anahtarınızın doğru olduğunu teyit edin.

en: Go to your Mailgun account and verify that your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun API Key</a> is correct.
tr: Mailgun hesabınıza gidin ve <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun API Anahtarınızın</a> doğru olduğunu doğrulayın.

en: Google API Error.
tr: Google API Hatası.

en: Headers
tr: Başlıklar

en: Heads up!
tr: Dikkat et!

en: Heads up! Easy WP SMTP has detected %1$s is activated. Please deactivate %1$s to prevent conflicts.
tr: Dikkat! Easy WP SMTP, %1$s'nin etkinleştirildiğini tespit etti. Çakışmaları önlemek için lütfen %1$s etkinliğini devre dışı bırakın.

en: Help
tr: Yardım

en: Help Us Improve Easy WP SMTP
tr: Easy WP SMTP'yi İyileştirmemize Yardımcı Olun

en: Help make Easy WP SMTP better for everyone
tr: Easy WP SMTP'nin herkes için daha iyi hale gelmesine yardımcı olun

en: Help us spread the word %1$sby giving Easy WP SMTP a 5-star rating %3$s(%4$s) on WordPress.org%2$s. Thanks for your support and we look forward to bringing you more awesome features.
tr: Easy WP SMTP'ye %1$sWordPress.org'da 5 yıldızlı bir değerlendirme%3$s(%4$s) sağlayarak ismimizi yaymamıza yardımcı olun%2$s. Desteğiniz için teşekkürler ve size daha harika özellikler sunmayı dört gözle bekliyoruz.

en: Here are the domains and email addresses that have been verified and can be used as the From Email.
tr: Gönderen E-postası olarak kullanılabilecek alan adları ve e-posta adresleri şöyledir.

en: Here, you can view and configure plugin debugging events to find and resolve email sending issues. You’ll also see any email sending errors that occur.
tr: Burada, e-posta gönderme sorunlarını bulmak ve çözmek için eklenti hata ayıklama olaylarını görüntüleyebilir ve yapılandırabilirsiniz. Ayrıca oluşan tüm e-posta gönderme hatalarını da göreceksiniz.

en: Hi there,
tr: Merhaba

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide Dashboard Widget
tr: Pano Widget'ını Gizleme

en: Hide Debug Log
tr: Hata Ayıklama Günlüğünü Gizle

en: Hide the Easy WP SMTP Dashboard Widget.
tr: Easy WP SMTP Dashboard Widget'ını gizleyin.

en: How was your Easy WP SMTP setup experience?
tr: Easy WP SMTP kurulum deneyiminiz nasıldı?

en: I Understand, Continue
tr: Anlıyorum, Devam Et

en: I already did
tr: Zaten verdim

en: I'll do it later
tr: sonra yapacağım

en: Icon
tr: Simge

en: Identify failed emails quickly
tr: Başarısız e-postaları hızla belirleyin

en: If email's From Name is empty, the plugin will set the above value regardless.
tr: E-postanın Gönderen Adı boşsa, eklenti yukarıdaki değere bakmaksızın ayarlar.

en: If enabled, the From Email setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
tr: Etkinleştirilirse, diğer eklentiler tarafından ayarlanan değerler göz ardı edilerek yukarıdaki Gönderen E-posta ayarı, tüm e-postalar için kullanılır.

en: If enabled, the From Name setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
tr: Etkinleştirilirse, diğer eklentiler tarafından ayarlanan değerler göz ardı edilerek yukarıdaki Gönderen Adı ayarı, tüm e-postalar için kullanılacaktır.

en: If enabled, your specified From Email Address will be used for all outgoing emails, regardless of values set by other plugins.
tr: Etkinleştirilirse, belirttiğiniz Gönderen E-posta Adresi, diğer eklentiler tarafından ayarlanan değerlerden bağımsız olarak tüm giden e-postalar için kullanılacaktır.

en: If enabled, your specified From Name will be used for all outgoing emails, regardless of values set by other plugins.
tr: Etkinleştirilirse, belirttiğiniz Gönderen Adı, diğer eklentiler tarafından ayarlanan değerlerden bağımsız olarak tüm giden e-postalar için kullanılacaktır.

en: If no Reply-To Email Address has been set or if the reply-to header of an email is empty, this setting has no effect.
tr: Gönderen Olarak Kullan E-Posta Adresi ayarlanmamışsa veya bir e-postanın gönderen olarak kullan e-posta adresi boşsa, bu ayarın hiçbir etkisi yoktur.

en: If updating the API Key doesn't resolve this issue, please contact our support.
tr: API Anahtarının güncellenmesi bu sorunu çözmezse, lütfen destek birimimizle iletişime geçin.

en: If using "Other SMTP" Mailer, contact your SMTP host to confirm they are accepting outside connections with the settings you have configured (address, username, port, security, etc).
tr: "Diğer SMTP" E-posta Göndericisini kullanıyorsanız, yapılandırdığınız ayarlarla (adres, kullanıcı adı, bağlantı noktası, güvenlik vb.) dış bağlantıları kabul ettiklerini doğrulamak için SMTP hostunuzla iletişime geçin.

en: If using "Other SMTP" Mailer, triple check your SMTP settings including host address, email, and password.
tr: "Diğer SMTP" E-posta Göndericisini kullanıyorsanız, host adresi, e-posta ve parola dahil olmak üzere SMTP ayarlarınızı üç kez kontrol edin.

en: If you are operating under EU laws, you may be required to use EU region.
tr: AB kanunları kapsamında faaliyet gösteriyorsanız, AB bölgesini kullanmanız gerekebilir.

en: If you are using an ad blocker, please disable it or whitelist the current page.
tr: Bir reklam engelleyici kullanıyorsanız, lütfen onu etkisizleştirin veya geçerli sayfayı beyaz listeye ekleyin.

en: If you aren't already using Chrome, Firefox, Safari, or Edge, then please try switching to one of these popular browsers.
tr: Halihazırda Chrome, Firefox, Safari veya Edge kullanmıyorsanız, lütfen bu popüler tarayıcılardan birine geçmeyi deneyin.

en: If you create a test email on this page, it will still be sent.
tr: Bu sayfada bir test e-postası oluşturuyorsanız, yine de gönderilecektir.

en: If you do not see activation email, go to your Mailgun control panel and resend the activation email.
tr: Aktivasyon e-postasını görmüyorsanız, Mailgun kontrol panonuza gidin ve aktivasyon e-postasını yeniden gönderin.

en: If you want to disable the use of constants, find in %1$s file the constant %2$s and turn if off:
tr: Sabitlerin kullanımını etkisizleştirmek isterseniz, %1$s dosyasında %2$s sabitini bulun ve şu durumlarda kapatın:

en: If you want to use a different From Email address you can setup a Google email alias. %1$sFollow these instructions%2$s, then input the alias address in the From Email section below.
tr: Farklı bir Gönderen E-posta adresi kullanmak istiyorsanız, bir Google e-posta takma adı oluşturabilirsiniz. %1$sBu talimatları izleyin%2$s, ardından aşağıdaki Gönderen E-posta bölümüne takma ad adresini girin.

en: If you'd prefer not to set up SSL, or need an SMTP solution in the meantime, please go back and select a different mailer option.
tr: SSL kurmamayı tercih ediyorsanız veya bu sırada bir SMTP çözümüne ihtiyacınız varsa, lütfen geri dönün ve farklı bir e-posta gönderici seçeneğini seçin.

en: If you'd prefer not to set up SSL, or need an SMTP solution in the meantime, please select a different mailer option.
tr: SSL kurmamayı tercih ederseniz veya bu sırada bir SMTP çözümüne ihtiyaç duyarsanız lütfen farklı bir e-posta gönderici seçeneği belirleyin.

en: If you've checked each of these details and are still running into issues, then please get in touch with our support team. We’d be happy to help!
tr: Bu ayrıntıların her birini kontrol ettiyseniz ve hala sorun yaşıyorsanız lütfen destek ekibimiz ile iletişime geçin. Yardım etmekten mutluluk duyarız!

en: If your SMTP provider offers both SSL and TLS encryption, we recommend using TLS. For most servers, this is the more secure option.
tr: SMTP sağlayıcınız hem SSL hem de TLS şifreleme sunuyorsa, TLS kullanmanızı öneririz. Çoğu sunucu için bu daha güvenli bir seçenektir.

en: If you’d like a guided setup, run through our <a href="%s">Setup Wizard</a>.
tr: Rehberli bir kurulum isterseniz, <a href="%s">Kurulum Sihirbazımızı</a> çalıştırın.

en: Implement advanced routing rules
tr: Gelişmiş yönlendirme kurallarını uygulayın

en: Improved Email Deliverability
tr: İyileştirilmiş E-Posta İletilebilirliği

en: In order to fix this issue, please check each of the items below:
tr: Bu sorunu düzeltme için lütfen aşağıdaki öğelerden her birini kontrol edin:

en: Initiator
tr: Başlatıcı

en: Insert/update SQL query error: %1$s
tr: SQL sorgusu ekleme/güncelleme hatası: %1$s

en: Install the WPForms plugin and create beautiful contact forms with just a few clicks.
tr: WPForms eklentisini kurun ve sadece birkaç tıklama ile güzel iletişim formları oluşturun.

en: Instant Email Alerts
tr: Anlık E-posta Uyarıları

en: Intuitive Dashboard Widget with email stats
tr: E-posta istatistiklerini içeren Sezgisel Gösterge Paneli Widget'ı

en: Invalid SendGrid API key
tr: Geçersiz SendGrid API anahtarı

en: Invalid record format
tr: Geçersiz kayıt biçimi

en: Invited To Site
tr: Siteye Davet Edildi

en: Is
tr: :

en: Is Easy WP SMTP mailer setup complete?
tr: Easy WP SMTP mailer kurulumu tamamlandı mı?

en: Is email domain configured properly?
tr: E-posta alan adı düzgün yapılandırılmış mı?

en: It looks like it's overwritten in the "wp-config.php" file. Please reach out to your hosting provider on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
tr: "wp-config.php" dosyasında üzerine yazılmış gibi görünüyor. Easy WP SMTP ile çakışmaları önlemek için lütfen "wp_mail" işlevinin üzerine yazmayı nasıl devre dışı bırakacağınız veya kaldıracağınız konusunda hosting sağlayıcınıza ulaşın.

en: It looks like something is preventing JavaScript from loading on your website. Easy WP SMTP requires JavaScript in order to give you the best possible experience.
tr: Bir şeyler web sitenizde JavaScript'in yüklenmesini engelliyor gibi görünüyor. Easy WP SMTP, size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için JavaScript gerektirir.

en: It looks like something went wrong...
tr: Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor...

en: It looks like the "%s" must-use plugin is overwriting the "wp_mail" function. Please reach out to your hosting provider on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
tr: Görünüşe göre "%s" kullanımı zorunlu eklentisi, "wp_mail" işlevinin üzerine yazıyor. Easy WP SMTP ile çakışmaları önlemek için lütfen "wp_mail" işlevinin üzerine yazmayı nasıl devre dışı bırakacağınız veya kaldıracağınız konusunda hosting sağlayıcınıza ulaşın.

en: It looks like the "%s" plugin is overwriting the "wp_mail" function. Please reach out to the plugin developer on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
tr: Görünüşe göre "%s" eklentisi "wp_mail" işlevinin üzerine yazıyor. Easy WP SMTP ile çakışmaları önlemek için lütfen "wp_mail" işlevinin üzerine yazmanın nasıl devre dışı bırakılacağı veya kaldırılacağı konusunda eklenti geliştiricisine ulaşın.

en: It looks like the plugin installation failed!
tr: Görünüşe bakılırsa eklenti kurulumu başarısız oldu!

en: It looks like we can't fetch plugins information.
tr: Görünüşe bakılırsa eklenti bilgilerini alamıyoruz.

en: It looks like we can't import the plugin settings.
tr: Görünüşe bakılırsa eklenti ayarlarını içe aktaramıyoruz.

en: It looks like we can't install the plugin.
tr: Görünüşe bakılırsa eklentiyi kuramıyoruz.

en: It looks like we can't load authentication details.
tr: Görünüşe bakılırsa kimlik doğrulama ayrıntılarını yükleyemiyoruz.

en: It looks like we can't load existing settings.
tr: Görünüşe bakılırsa mevcut ayarları yükleyemiyoruz.

en: It looks like we can't load oAuth redirect.
tr: Görünüşe bakılırsa oAuth Yeniden Yönlendirmeyi yükleyemiyoruz.

en: It looks like we can't load the settings.
tr: Görünüşe bakılırsa ayarları yükleyemiyoruz.

en: It looks like we can't perform the mailer configuration check.
tr: Görünüşe bakılırsa posta gönderimi yapılandırma kontrolünü gerçekleştiremiyoruz.

en: It looks like we can't register the Amazon SES Identity.
tr: Görünüşe bakılırsa Amazon SES Kimliğini kaydedemiyoruz.

en: It looks like we can't remove OAuth connection.
tr: Görünüşe bakılırsa oAuth bağlantısını kaldıramıyoruz.

en: It looks like we can't remove oAuth connection.
tr: Görünüşe bakılırsa oAuth bağlantısını kaldıramıyoruz.

en: It looks like we can't retrieve Amazon SES Identities.
tr: Görünüşe bakılırsa Amazon SES Kimliklerini getiremiyoruz.

en: It looks like we can't retrieve the Amazon SES Identities.
tr: Görünüşe bakılırsa Amazon SES Kimliklerini getiremiyoruz.

en: It looks like we can't save the settings.
tr: Görünüşe bakılırsa ayarlar kaydedemiyoruz.

en: It looks like we can't send the feedback.
tr: Görünüşe bakılırsa geri bildirimi gönderemiyoruz.

en: It looks like your SendGrid API Key is invalid.
tr: Görünüşe göre SendGrid API Anahtarınız geçersiz.

en: It looks like your server is running PHP version 7.4.x with an outdated PCRE library (libpcre2) that has a known issue with email address validation.
tr: Görünüşe göre sunucunuz, e-posta adresi doğrulamasıyla ilgili bilinen bir sorunu olan eski bir PCRE kitaplığına (libpcre2) sahip PHP 7.4.x sürümünü çalıştırıyor.

en: It seems that you forgot to activate your Mailgun account.
tr: Görünüşe göre Mailgun hesabınızı etkinleştirmeyi unutmuşsunuz.

en: It should be something like this: %1$s. These are incorrect values: %2$s.
tr: Şuna benzer bir şey olmalı: %1$s. Bunlar yanlış değerler: %2$s.

en: Just activate the network-wide settings, and all sites on your network will automatically use the same SMTP configuration. This allows you to set up your SMTP provider only once, saving valuable time. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
tr: Ağ genelindeki ayarları etkinleştirmeniz yeterlidir; ağınızdaki tüm siteler otomatik olarak aynı SMTP yapılandırmasını kullanacaktır. Böylece SMTP sağlayıcınızı yalnızca bir kez ayarlayarak değerli zamanınızdan tasarruf etmenizi sağlar. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro'ya yükseltin!</a>

en: Last %d day | Last %d days
tr[0]: Son %d gün
tr[1]: Son %d gün

en: Learn the full potential of Easy WP SMTP with our Pro version. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade today</a> and start using advanced features to track and monitor email activity.
tr: Pro sürümümüzle Easy WP SMTP'nin tüm potansiyelini öğrenin. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Bugün yükseltin</a> ve e-posta etkinliğini takip etmek ve izlemek için gelişmiş özellikleri kullanmaya başlayın.

en: Let's Get Started
tr: Başlayalım

en: Let’s see how many emails you’ve sent with Easy WP SMTP.
tr: Easy WP SMTP ile kaç e-posta gönderdiğinizi görelim.

en: License
tr: Lisans

en: License Key
tr: Lisans Anahtarı

en: License key input
tr: Lisans anahtarı girişi

en: License key type
tr: Lisans anaahtarı türü

en: Limit the number of emails this site will send in each time interval (per minute, hour, day, week and month). Emails that will cross those set limits will be queued and sent as soon as your limits allow. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Learn More</a>.
tr: Bu sitenin her zaman aralığında (dakika, saat, gün, hafta ve ay başına) göndereceği e-posta sayısını sınırlayın. Bu belirlenen sınırları aşan e-postalar sıraya alınır ve sınırlarınızın izin verdiği anda gönderilir. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Daha Fazla Bilgi Edinin</a>.

en: Lite install date
tr: Lite yükleme tarihi

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Log cleared.
tr: Günlük temizlendi.

en: Made with ♥ by the Easy WP SMTP team
tr: Easy WP SMTP ekibi tarafından ♥ ile yapıldı

en: Mailer
tr: E-posta Gönderici

en: Mailer Settings
tr: E-Posta Gönderici Ayarları

en: Mailgun API Key
tr: Mailgun API Anahtarı

en: Mailgun failed.
tr: Mailgun başarısız oldu.

en: Make sure that Gmail app in your Google Workspace is actually enabled. You can check that in Apps list in <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google Workspace Admin</a> area.
tr: Google Workspace'inizde Gmail uygulamasının gerçekten etkin olduğundan emin olun. Bunu <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google Workspace Yöneticisi</a> alanındaki Uygulamalar listesinden kontrol edebilirsiniz.

en: Make sure that the generated email has a TO header, useful when you are responsible for email creation.
tr: Oluşturulan e-postanın, bir TO (ALICI) başlığına sahip olduğundan emin olun; e-posta oluşturulmasından sorumlu olduğunuzda faydalı olacaktır.

en: Make sure that the used Client ID/Secret correspond to a proper project that has Gmail API enabled.
tr: Kullanılan İstemci Kimliğinin/Gizli Anahtarının, Gmail API'sinin etkinleştirdiği uygun bir projeye karşılık geldiğinden emin olun.

en: Make sure that you are not trying to manually clean up the plugin options to retry the "Allow..." step.
tr: "İzin ver..." adımını yeniden denemek için eklenti seçeneklerini manuel olarak temizlemeye çalışmadığınızdan emin olun.

en: Make sure that you have Gmail API enabled, and you can do that <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a>.
tr: Gmail API'sinin etkinleştirildiğinden emin olun ve bunu <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">buradan</a>yapabilirsiniz.

en: Make sure that you have clicked the "Allow plugin to send emails using your Google account" button under Gmail settings.
tr: Gmail ayarlar başlığı altındaki "Eklentinin Google hesabınızı kullanarak e-posta göndermesine izin ver" tuşuna tıkladığınızdan emin olun.

en: Make sure that your Google Workspace trial period has not expired. You can check the status <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a>.
tr: Google Workspace deneme sürenizin sona ermediğinden emin olun. Durumu <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">buradan</a> kontrol edebilirsiniz.

en: Make sure there is no aggressive caching on site admin area pages or try to clean cache between attempts.
tr: Site yöneticisi alanı sayfalarında agresif bir önbelleğe alma yapılmadığından emin olun veya denemeler arasında önbelleği temizlemeye çalışın.

en: Make sure you are not sending emails with too many recipients. Example: single email should not have 10+ recipients. You can install any WordPress e-mail logging plugin to check your recipients (TO, CC and BCC).
tr: Çok fazla alıcıya e-posta göndermediğinizden emin olun. Örnek: bir e-postanın 10'dan fazla alıcısı olmamalıdır. Alıcılarınızı (TO, CC ve BCC) kontrol etmek için herhangi bir WordPress E-posta günlüğü tutma eklentisini yükleyebilirsiniz.

en: Make sure your API Key in the SendGrid mailer settings is correct and valid.
tr: SendGrid e-posta gönderici ayarlarında API Anahtarınızın doğru ve geçerli olduğundan emin olun.

en: Make the plugin settings global network-wide
tr: Eklenti ayarlarını ağ boyunca genel yapın

en: Meanwhile you can switch to some other mailers.
tr: Bu sırada, başka bazı e-posta göndericilere geçebilirsiniz.

en: Message
tr: Mesaj

en: Message Stream ID
tr: Mesaj Akışı Kimliği

en: Message Stream ID is <strong>optional</strong>. By default <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream) will be used. More information can be found in our %1$sPostmark documentation%2$s.
tr: Mesaj Akışı Kimliği <strong>isteğe bağlıdır</strong>. Varsayılan olarak <strong>giden (outbound)</strong> (Varsayılan İşlemsel Akış) kullanılacaktır. Daha fazla bilgi %1$sPostmark belgelerimizde%2$s bulunabilir.

en: Message Stream ID is <strong>optional</strong>. By default <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream) will be used. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark documentation</a>.
tr: Mesaj Akışı Kimliği <strong>isteğe bağlıdır</strong>. Varsayılan olarak <strong>giden</strong> (Varsayılan İşlem Akışı) kullanılacaktır. Daha fazla bilgiye <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark belgelerimizden</a> ulaşılabilir.

en: Message Stream ID:
tr: Mesaj Akışı Kimliği:

en: Microsoft Teams Alerts
tr: Microsoft Teams Uyarıları

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Misconfigured server certificate.
tr: Yanlış yapılandırılmış sunucu sertifikası.

en: Missing DB tables were created successfully.
tr: Eksik DB tabloları başarıyla oluşturuldu.

en: Missing table: %s | Missing tables: %s
tr[0]: Eksik tablo: %s
tr[1]: Eksik tablolar: %s

en: Monitor email delivery issues so you can easily resolve them.
tr: E-posta teslimatı sorunlarını gözetleyin, böylece bunları kolayca çözebilin.

en: Monitor open and click-through rates
tr: Açılma ve tıklanma oranlarını izleyin

en: Multisite
tr: Çoklu Site

en: N/A
tr: Yok

en: Name
tr: Ad

en: Need support?
tr: Desteğe mi ihtiyacınız var?

en: Network Admin Email Change Attempt
tr: Ağ Yöneticisi E-posta Değişikliği Girişimi

en: Network Admin Email Changed
tr: Ağ Yöneticisi E-postası Değiştirildi

en: Network Admin: User Activated / Added Site
tr: Ağ Yöneticisi: Kullanıcı Etkinleştirildi / Site Eklendi

en: Network admin email address was changed. Sent to the old network admin email address.
tr: Ağ yöneticisi e-posta adresi değiştirildi. Eski ağ yöneticisi e-posta adresine gönderildi.

en: Network error encountered. SMTP plugin import failed!
tr: Ağ hatasıyla karşılaşıldı. SMTP eklentisini içe aktarma başarısız oldu!

en: Network error encountered. Settings not saved.
tr: Ağ hatasıyla karşılaşıldı. Ayarlar kaydedilmedi.

en: New Site
tr: Yeni Site

en: New User
tr: Yeni Kullanıcı

en: Next message
tr: Sonraki mesaj

en: No
tr: Hayır

en: No DB tables found.
tr: Hiçbir DB tablosu bulunamadı.

en: No Debug Event ID provided!
tr: Hata Ayıklama Olay Kimliği sağlanmadı!

en: No debug notices found.
tr: Hiçbir hata ayıklama bildirimi bulunamadı.

en: No events found.
tr: Hiçbir olay bulunamadı.

en: No events have been logged for now.
tr: Şimdilik hiçbir olay günlüğe kaydedilmedi.

en: No registered domains or emails.
tr: Kayıtlı alan adı veya e-posta yok.

en: No thanks
tr: Hayır teşekkürler

en: Nonce check failed.
tr: Geçici kontrol başarısız oldu.

en: None
tr: Hiçbiri

en: None selected
tr: Hiçbiri seçilmedi

en: Nope, maybe later
tr: Hayır, belki daha sonra

en: Not Really
tr: Pek Sayılmaz

en: Notice was successfully dismissed.
tr: Bildirim başarıyla reddedildi.

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Notify when
tr: Şu olduğunda bildir

en: Now you can continue mailer configuration.
tr: Artık e-posta gönderici yapılandırmasına devam edebilirsiniz.

en: Number of Attachments
tr: Eklenti Sayısı

en: Number of events per page:
tr: Sayfa başına olay sayısı :

en: OFF
tr: KAPALI

en: OK
tr: Tamam

en: OK, you deserve it
tr: Tamam, bunu hak ediyorsunuz

en: ON
tr: AÇIK

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: Once you add an <a href="%s">additional connection</a>, you can select it here.
tr: Bir <a href="%s">ek bağlantı</a> eklediğinizde, bunu buradan seçebilirsiniz.

en: One-Click Setup
tr: Tek Tıkla Kurulum

en: One-Click Setup for Microsoft Outlook requires an active license. Verify your license to proceed with this One-Click Setup, please.
tr: Microsoft Outlook Tek Tıkla Kurulum için etkin bir lisans gerekir. Bu Tek Tıkla Kuruluma devam etmek için lütfen lisansınızı doğrulayın.

en: Only the Lite version can be upgraded.
tr: Yalnızca Lite sürümü yükseltilebilir.

en: Oops!
tr: Hay aksi!

en: Open and click tracking
tr: Açma ve tıklama takibi

en: Opened
tr: Açıldı

en: Optimize Email Sending
tr: E-posta Göndermeyi Optimize Et

en: Optional. This email address will be used in the 'BCC' field of the outgoing emails. Use this option carefully since all your outgoing emails from this site will add this address to the BCC field. You can also enter multiple email addresses (comma separated).
tr: İsteğe bağlı. Bu e-posta adresi, giden e-postaların 'BCC' alanında kullanılacaktır. Bu siteden tüm giden e-postalarınız bu adresi BCC alanına ekleyeceğinden, bu seçeneği dikkatli kullanın. Birden çok e-posta adresi de girebilirsiniz (virgülle ayrılmış).

en: Optional. This email address will be used in the 'Reply-To' field of the email. Leave it blank to use 'From' email as the reply-to value.
tr: İsteğe bağlı. Bu e-posta adresi, e-postanın 'Yanıtla' alanında kullanılacaktır. E-postada yanıtlama değeri olarak 'Gönderen' kullanmak için boş bırakın.

en: Or deactivate "SMTP" module in Branda > Emails > SMTP.
tr: Veya Branda > E-postalar > SMTP'de "SMTP" modülünü devre dışı bırakın.

en: Or disable the Sendinblue email sending setting in WooCommerce > Settings > Sendinblue (tab) > Email Options (tab) > Enable Sendinblue to send WooCommerce emails.
tr: Veya WooCommerce e-postaları göndermek için WooCommerce > Ayarlar > Sendinblue (sekme) > E-posta Seçenekleri (sekme) > Sendinblue bölümünde Sendinblue - E-posta gönderme ayarını devre dışı bırakın.

en: Or enable "Do not change email sender by default" setting in Settings > Email template > Sender (tab).
tr: Veya Ayarlar > E-posta şablonu > Gönderen (sekme) bölümünde "E-posta gönderenini varsayılan olarak değiştirme" ayarın etkinleştirin.

en: Order
tr: Sıra

en: Other SMTP
tr: Diğer SMTP

en: Our goal is to make your SMTP setup as simple and straightforward as possible. We'd love to know how this process went for you!
tr: Amacımız, SMTP kurulumunuzu olabildiğince basit ve anlaşılır hale getirmektir. Bu sürecin sizin için nasıl geçtiğini bilmek isteriz!

en: Outlook / 365 requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out
tr: Outlook / 365, bir SSL sertifikası gerektirir ve bu nedenle şu anda sitenizle uyumlu değildir. SSL sertifikası talep etmek için lütfen hosting hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin veya

en: PCRE library issue
tr: PCRE kitaplığı sorunu

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It is required for encryption to work properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
tr: Sunucuda PHP OpenSSL uzantısı yüklü değil. Bu şifrelemenin düzgün çalışması için gereklidir. Lütfen sunucu yöneticinize veya yer sağlayıcınıza başvurun ve yüklemelerini isteyin.

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It's required by Easy WP SMTP plugin to operate properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
tr: Sunucuda PHP OpenSSL uzantısı yüklü değil. Bu Easy WP SMTP eklentisinin düzgün çalışması için gereklidir. Lütfen sunucu yöneticinize veya yer sağlayıcınıza başvurun ve yüklemelerini isteyin.

en: Password Changed
tr: Şifre Değiştirildi

en: Password Reset Successfully
tr: Şifre Başarıyla Sıfırlandı

en: Paste in the Discord webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Discord alerts.
tr: E-posta gönderimi başarısız olduğunda uyarı almak için kullanmak istediğiniz Discord web kancası URL'sini yapıştırın. Discord uyarılarının ayarlanması hakkındaki belgelerimizi okuyun.

en: Paste in the Microsoft Teams webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Microsoft Teams alerts.
tr: E-posta gönderimi başarısız olduğunda uyarı almak için kullanmak istediğiniz Microsoft Teams web kancası URL'sini yapıştırın. Microsoft Teams uyarılarını ayarlama hakkındaki belgelerimizi okuyun.

en: Paste in the Slack webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Slack alerts.
tr: E-posta gönderimi başarısız olduğunda uyarı almak için kullanmak istediğiniz Slack webhook URL'sini yapıştırın. Slack uyarılarını ayarlama hakkındaki belgelerimizi okuyun.

en: Paste in the webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up webhook alerts.
tr: E-posta gönderimi başarısız olduğunda uyarı almak için kullanmak istediğiniz web kancası URL'sini yapıştırın. Web kancası uyarılarını ayarlama hakkındaki belgelerimizi okuyun.

en: Paste license key here
tr: Lisans anahtarını buraya yapıştırın

en: Paste your license key here
tr: Lisans anahtarınızı buraya yapıştırın

en: Personal Data Requests
tr: Kişisel Veri Talepleri

en: Please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to learn more about what can cause this error and follow the steps below.
tr: Bu hataya neyin neden olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">bu yazıyı</a> okuyun ve aşağıdaki adımları izleyin.

en: Please add these CNAME records to your domain's DNS settings. For information on how to add CNAME DNS records, please refer to the %1$sAmazon SES documentation%2$s.
tr: Lütfen bu CNAME kayıtlarını alan adınızın DNS ayarlarına ekleyin. CNAME DNS kayıtlarının nasıl ekleneceği hakkında bilgi için lütfen %1$sAmazon SES belgeleri%2$s bölümüne bakın.

en: Please check the inbox of <b>%s</b> for a confirmation email.
tr: Onay e-postası için lütfen <b>%s</b> gelen kutusunu kontrol edin.

en: Please click "Agree", if you see that button. If not - you will need to enable less secure apps first:
tr: Bu tuşu görürseniz lütfen "Kabul Et"e tıklayın. Görmezseniz önce daha az güvenli uygulamaları etkinleştirmeniz gerekecektir:

en: Please configure your SMTP credentials in the <a href="%s">settings menu</a> in order to send email using Easy WP SMTP plugin.
tr: Easy WP SMTP eklentisini kullanarak e-posta göndermek için lütfen SMTP kimlik bilgilerinizi <a href="%s">ayarlar menüsünde</a> düzenleyin.

en: Please copy the error log message below into the support ticket.
tr: Lütfen aşağıdaki hata günlüğü mesajını destek biletine kopyalayın.

en: Please enable <a href="%s">Email Logging</a> first, before this setting can be configured.
tr: Bu ayarın yapılandırılabilmesi için lütfen önce <a href="%s">E-posta Günlükleme</a> özelliğini etkinleştirin.

en: Please enter a domain
tr: Lütfen bir alan alanı girin

en: Please enter a valid email address
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
tr: Lütfen 'Gönderen' alanına geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Please enter a valid email address in the recipient email field.
tr: Lütfen alıcı e-posta alanına geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Please enter a valid license key!
tr: Lütfen geçerli bir lisans anahtarı girin!

en: Please enter a valid port in the 'SMTP Port' field.
tr: Lütfen 'SMTP Port' alanına geçerli bir port giriniz.

en: Please enter a value between %1$s and %2$s
tr: Lütfen %1$s ile %2$s arasında bir değer girin

en: Please enter your license key to connect.
tr: Bağlanmak için lütfen lisans anahtarınızı girin.

en: Please fill out all the required fields to continue.
tr: Devam etmek için lütfen gerekli tüm alanları doldurun.

en: Please follow our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Gmail tutorial</a> to be sure that all the correct project and data is applied.
tr: Tüm doğru proje ve verilerin uygulandığından emin olmak için lütfen <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Gmail eğitim materyallerimizi</a> takip edin.

en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your Brevo (formerly Sendinblue) dashboard. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo documentation</a>.
tr: Lütfen Brevo (eski adıyla Sendinblue) panelinizde yapılandırdığınız gönderen alan adı/alt alan adını girin. Daha fazla bilgiyi <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo belgelerimizde</a> bulabilirsiniz.

en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your Brevo dashboard. More information can be found in our %1$sBrevo documentation%2$s
tr: Lütfen Brevo panelinizde yapılandırdığınız gönderen alan adı/alt alan adını girin. Daha fazla bilgiyi %1$sBrevo belgelerimizde%2$s bulabilirsiniz

en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your SendGrid dashboard. More information can be found in our %1$sSendGrid documentation%2$s
tr: Lütfen SendGrid kontrol panelinizde yapılandırdığınız gönderme alan adı/alt alan alanını girin. Daha fazla bilgiyi %1$sSendGrid belgelerimizde%2$s bulabilirsiniz

en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your SendGrid dashboard. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid documentation</a>.
tr: Lütfen SendGrid kontrol panelinizde yapılandırdığınız gönderme alan adı/alt alan adını girin. Daha fazla bilgiyi <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid belgelerimizde</a> bulabilirsiniz.

en: Please make sure you entered an accurate Sender Name in Easy WP SMTP plugin settings.
tr: Lütfen Easy WP SMTP eklentisi ayarlarında doğru bir Gönderen Adı girdiğinizden emin olun.

en: Please note that other plugins can change this. Enable the Force From Email setting below to prevent them from doing so.
tr: Diğer eklentilerin bunu değiştirebileceğini lütfen unutmayın. Bunu yapmalarını önlemek için aşağıdaki Gönderen E-posta Seçimini Zorla Uygula ayarını etkinleştirin.

en: Please rate <strong>Easy WP SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> on <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> to help us spread the word.
tr: Lütfen <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>'da <strong>Easy WP SMTP</strong> için <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> puan vererek ismimizi yaymamıza yardımcı olun.

en: Please refresh the page and try again.
tr: Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Please review your Easy WP SMTP settings in <a href="%s">plugin admin area</a>.
tr: Lütfen <a href="%s">eklenti yöneticisi alanındaki</a> Easy WP SMTP ayarlarınızı gözden geçirin.

en: Please select the Amazon SES API region which is the closest to where your website is hosted. This can help to decrease network latency between your site and Amazon SES, which will speed up email sending.
tr: Lütfen web sitenizin hosting hizmetinin gerçekleştirildiği yere en yakın olan Amazon SES API bölgesini seçin. Bu, siteniz ile Amazon SES arasındaki ağ gecikmesini azaltmaya yardımcı olabilir, bu da sonuçta e-posta gönderimini hızlandıracaktır.

en: Plugin Status
tr: Eklenti Durumu

en: Plugin installed & activated.
tr: Eklenti yüklendi ve etkinleştirildi.

en: Plugin settings are incorrect (wrong SMTP settings, invalid Mailer configuration, etc).
tr: Eklenti ayarları yanlış (yanlış SMTP ayarları, geçersiz E-posta Gönderici yapılandırması vb.).

en: Plugin: %s
tr: Eklenti: %s

en: Previous Step
tr: Önceki Adım

en: Previous message
tr: Önceki mesaj

en: Primary
tr: Birincil

en: Print or save email logs as PDFs
tr: E-posta günlüklerini PDF olarak yazdırın veya kaydedin

en: Pro Features:
tr: Pro Özellikler:

en: Pro Plan Features
tr: Pro Planın Özellikleri

en: Pro badge
tr: Pro rozeti

en: Pro mailers: Amazon SES and Microsoft 365 / Outlook
tr: Profesyonel e-posta göndericiler: Amazon SES ve Microsoft 365 / Outlook

en: Pro version installed but needs to be activated on the Plugins page.
tr: Pro sürümü yüklü ancak Eklentiler sayfasında etkinleştirilmesi gerekiyor.

en: Professional Plan
tr: Profesyonel Plan

en: Provides a quick and easy way to connect to Outlook that doesn't require creating your own app.
tr: Kendi uygulamanızı oluşturmanızı gerektirmeden Outlook'a bağlanmanın hızlı ve kolay bir yolunu sağlar.

en: Published
tr: Yayınlandı

en: Purchase Now
tr: Şimdi Satın Alın

en: Push Notification Alerts
tr: Anlık Bildirim Uyarıları

en: Push Notifications
tr: Anlık Bildirimler

en: Rate Us
tr: Bizi Değerlendirin

en: Rate on WordPress.org
tr: WordPress.org'da Değerlendirin

en: Read how to set up Amazon SES
tr: Amazon SES'i nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up Brevo
tr: Brevo'nun nasıl kurulacağını okuyun

en: Read how to set up Elastic Email
tr: Elastic Email'i nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up MailerSend
tr: MailerSend'i nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up Mailgun
tr: Mailgun'ı nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up Mailjet
tr: Mailjet'i nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up Microsoft Outlook / 365
tr: Microsoft Outlook / 365'i nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up Postmark
tr: Postmark'ı nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up SMTP.com
tr: SMTP.com'u nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up SMTP2GO
tr: SMTP2GO'nun nasıl kurulacağını okuyun

en: Read how to set up SendGrid
tr: SendGrid'in nasıl kurulacağını okuyun

en: Read how to set up SendLayer
tr: SendLayer'i nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up SparkPost
tr: SparkPost'u nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up Zoho Mail
tr: Zoho Mail'i nasıl kuracağınızı okuyun

en: Read how to set up the Gmail mailer
tr: Gmail e-posta göndericinin nasıl kurulacağını okuyun

en: Receive a weekly email delivery report in your inbox.
tr: Gelen kutunuzda haftalık bir e-posta dağıtım raporu alın.

en: Receive weekly deliverability reports
tr: Haftalık teslim edilebilirlik raporları alın

en: Recommended
tr: Tavsiye edilen

en: Recommended next steps:
tr: Önerilen sonraki adımlar:

en: Record not found in DB
tr: Kayıt veri tabanında (DB) bulunamadı

en: Redirect URI
tr: Yeniden Yönlendirme URI'sı

en: Region
tr: Bölge

en: Region:
tr: Bölge:

en: Reinstall the plugin with clean plugin data turned on on Misc page. This will remove all the plugin options and you will be safe to retry.
tr: Çeşitli sayfasında temiz eklenti verileri açıkken eklentiyi yeniden yükleyin. Böylece tüm eklenti seçenekleri kaldırılacak ve güvenle yeniden deneyebileceksiniz.

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove API Key
tr: API Anahtarını Kaldır

en: Remove OAuth Connection
tr: OAuth Bağlantısını Kaldır

en: Remove Password
tr: Şifreyi Kaldır

en: Remove Secret Key
tr: Gizli Anahtarı Kaldır

en: Remove Server API Token
tr: Sunucu API Tokenini Kaldır

en: Removing this OAuth connection will give you the ability to redo the OAuth connection or connect to different %s account.
tr: Bu oAuth bağlantısını kaldırmak size oAuth bağlantısını yeniden gerçekleştirme veya farklı %s hesabına bağlanma olanağı sağlayacaktır.

en: Replace the predefined email template with your own content.
tr: Önceden tanımlanmış e-posta şablonunu kendi içeriğinizle değiştirin.

en: Reply-To Email Address
tr: Yanıt E-Posta Adresi

en: Resend
tr: Yeniden gönder

en: Resend emails and attachments
tr: E-postaları ve ekleri yeniden gönderin

en: Reset Password Request
tr: Şifre Sıfırlama İsteği

en: Return to Mailer Settings
tr: E-posta Gönderici Ayarlarına Geri Dön

en: Return to Plugin Settings
tr: Eklenti Ayarlarına Geri Dön

en: Route emails through different additional connections depending on your set conditions. Any emails that don't meet these conditions will be sent through your Primary Connection. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
tr: Belirlediğiniz koşullara bağlı olarak e-postaları farklı ek bağlantılar yoluyla yönlendirin. Bu koşulları karşılamayan tüm e-postalar Birincil Bağlantınız aracılığıyla gönderilecektir. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro</a>'ya yükseltin.

en: SES Identities
tr: SES Kimlikleri

en: SMS via Twilio
tr: Twilio üzerinden SMS

en: SMS via Twilio Alerts
tr: Twilio Uyarıları ile SMS

en: SMTP Authentication
tr: SMTP Kimlik Doğrulaması

en: SMTP Configuration Settings
tr: SMTP Yapılandırma Ayarları

en: SMTP Host
tr: SMTP sunucusu

en: SMTP Password
tr: SMTP parolası

en: SMTP Port
tr: SMTP portu

en: SMTP Settings
tr: SMTP Ayarları

en: SMTP Username
tr: SMTP kullanıcı adı

en: SMTP settings are incorrect (wrong port, security setting, incorrect host).
tr: SMTP ayarları yanlış (yanlış bağlantı noktası, güvenlik ayarı, yanlış host).

en: SMTP.com API Error.
tr: SMTP.com API Hatası.

en: SSL certificate issue.
tr: SSL sertifikası sorunu.

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Save and Continue
tr: Kaydet ve Devam Et

en: Save detailed email headers
tr: Ayrıntılı e-posta başlıkları kaydedin

en: Save file attachments sent from WordPress
tr: WordPress'ten gönderilen dosya eklerini kaydedin

en: Save the plugin settings.
tr: Eklenti ayarlarını kaydedin.

en: Scheduled Actions
tr: Planlanmış Eylemler

en: Search
tr: Ara

en: Search Events
tr: Arama Olayları

en: Search results for <strong>%s</strong>
tr: <strong>%s</strong> için arama sonuçları

en: Secret Access Key
tr: Gizli Erişim Anahtarı

en: Secret Key
tr: Gizli Anahtar

en: See stats grouped by subject line
tr: Konu satırına göre gruplandırılmış istatistikleri görün

en: Select a date range
tr: Bir tarih aralığı seçin

en: Select the mailer you would like to use to send emails. Need more information on our mailers? See our %1$scomplete mailer guide%2$s for additional details.
tr: E-posta göndermek için kullanmak istediğiniz e-posta göndericisini seçin. Postalarımız hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Ek ayrıntılar için %1$seksiksiz e-posta gönderici kılavuzumuza%2$s bakın.

en: Select timespan
tr: Zaman aralığını seçin

en: Select your SparkPost account region.
tr: SparkPost hesabı bölgenizi seçin.

en: Select your SparkPost account region. %1$sMore information%2$s on SparkPost.
tr: SparkPost hesap bölgenizi seçin. %1$sDaha fazla bilgi%2$s SparkPost'ta.

en: Self-destruct
tr: Kendini imha

en: Send Test Email
tr: Test e-postası gönder

en: Send To
tr: Şuna Gönder

en: Send a Test
tr: Bir Test Gönderin

en: Send a Test Email
tr: Bir Test E-postası Gönderme

en: Send emails asynchronously, which will make pages with email requests load faster, but may delay email delivery by a minute or two. <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Learn More</a>
tr: E-postaları eşzamansız olarak gönderin; bu, e-posta istekleri olan sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar, ancak e-posta teslimini bir veya iki dakika geciktirebilir. <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Daha Fazla Bilgi Edinin</a>

en: Send emails from your website successfully and reliably.
tr: Web sitenizden başarılı ve güvenilir bir şekilde e-posta gönderin.

en: Send us Feedback
tr: Bize Geri Bildirim Gönderin

en: Send with
tr: Şununla gönder:

en: Sender Name
tr: Gönderenin Adı

en: Sending Domain
tr: Gönderen Alan Adı

en: Sending...
tr: Gönderiliyor ...

en: Sent
tr: Gönderilmiş

en: Sent Past Week
tr: Geçen Hafta Gönderildi

en: Server API Token
tr: Sunucu API Tokeni

en: Server API Token:
tr: Sunucu API Tokeni:

en: Set up additional connections to ensure a backup for your Primary Connection or to enable Smart Routing. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> to start taking advantage of additional connections.
tr: Birincil Bağlantınız için bir yedekleme yapılmasını sağlamak veya Akıllı Yönlendirmeyi etkinleştirmek amacıyla ek bağlantılar ayarlayın. Ek bağlantılardan yararlanmaya başlamak için <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro</a>'ya yükseltin.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings Control
tr: Ayarlar Kontrolü

en: Settings Updated
tr: Ayarlar Güncellendi

en: Settings are not saved.
tr: Ayarlar kaydedilmedi.

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: Settings were successfully saved.
tr: Ayarlar başarılı bir şekilde kaydedildi.

en: Show
tr: Göster

en: Show Debug Log
tr: Hata Ayıklama Günlüğünü Göster

en: Show email delivery errors, warnings, and alerts in the WordPress dashboard.
tr: E-posta gönderim hatalarını, önemli uyarıları ve kritik uyarıları WordPress kontrol panelinde gösterin.

en: Show plugin announcements and update details in the WordPress dashboard.
tr: WordPress kontrol panelinde eklenti duyurularını ve güncelleme ayrıntılarını gösterin.

en: Sign in with Google
tr: Google ile giriş yapın

en: Sign in with Outlook
tr: Outlook ile oturum açın

en: Site Admin Email Change Attempt
tr: Site Yöneticisi E-posta Değişikliği Girişimi

en: Site Admin Email Changed
tr: Site Yöneticisinin E-postası Değiştirildi

en: Site Admin: Activated / Added Site
tr: Site Yöneticisi: Etkinleştirildi / Site Eklendi

en: Site admin clicked "Email Data" button next to a confirmed data export request. Sent to the requester email address.
tr: Site yöneticisi, onaylanmış bir veri dışa aktarma talebinin yanındaki "E-posta Verisi (Email Data)" düğmesine tıkladı. Talep edenin e-posta adresine gönderilir.

en: Site admin clicked "Erase Personal Data" button next to a confirmed data erasure request. Sent to the requester email address.
tr: Site yöneticisi, onaylanmış bir veri silme talebinin yanındaki "Kişisel Verileri Sil(Erase Personal Data)" düğmesine tıkladı. Talep sahibinin e-posta adresine gönderildi.

en: Site admin email address was changed. Sent to the old site admin email address.
tr: Site yöneticisinin e-posta adresi değiştirildi. Eski site yöneticisi e-posta adresine gönderildi.

en: Skip this Step
tr: Bu Adımı Atla

en: Slack Alerts
tr: Slack Uyarıları

en: Smart Contact Form
tr: Akıllı İletişim Formu

en: Smart Routing
tr: Akıllı Yönlendirme

en: Smart Routing - set specific conditions for how your emails are sent
tr: Akıllı Yönlendirme - E-postalarınızın nasıl gönderileceğine ilişkin belirli koşullar belirleyin

en: Some DB Tables are still missing.
tr: Bazı DB Tabloları hala eksik.

en: Some plugins, like BuddyPress and Events Manager, use their own email delivery solutions. By default, this option does not block their emails, as those plugins do not use the default wp_mail() function to send emails. You will need to consult the documentation of any such plugins to switch them to use default WordPress email delivery for this setting to have an effect.
tr: BuddyPress ve Events Manager gibi bazı eklentiler kendi e-posta iletici çözümlerini kullanırlar. Bu eklentiler e-posta göndermek için varsayılan wp_mail() işlevini kullanmadığından, varsayılan olarak bu seçenek onların e-postalarını engellemez. Bu ayarın etkili olabilmesi için bu tür eklentileri varsayılan WordPress e-posta gönderimini kullanacak şekilde değiştirmek için eklentilerin belgelerine başvurmanız gerekir.

en: Something went wrong. Please try again later.
tr: Bir şeyler ters gitti. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Sorry, but the %mailer% mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
tr: Üzgünüz, ancak %mailer% e-posta gönderici, lite sürümde mevcut değil. Bu e-posta gönderici ve çok daha fazlasının kilidini açmak için lütfen PRO'ya yükseltin.

en: Sorry, but the %name% mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
tr: Üzgünüz, ancak %name% e-posta ileticisi, lite sürümde mevcut değil. Bu e-posta ileticisi ve çok daha fazlasının kilidini açmak için lütfen PRO'ya yükseltin.

en: Sorry, but the Amazon SES mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
tr: Üzgünüz, ancak Amazon SES e-posta gönderici, lite sürümde mevcut değil. Bu e-posta gönderici ve çok daha fazlasının kilidini açmak için lütfen PRO'ya yükseltin.

en: Sorry, but the Gmail mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
tr: Üzgünüz, ancak Gmail e-posta gönderici, lite sürümde mevcut değil. Bu e-posta gönderici ve çok daha fazlasının kilidini açmak için lütfen PRO'ya yükseltin.

en: Sorry, but the Microsoft Outlook mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
tr: Üzgünüz, ancak Microsoft Outlook e-posta gönderici, lite sürümde mevcut değil. Bu e-posta gönderici ve çok daha fazlasının kilidini açmak için lütfen PRO'ya yükseltin.

en: Source
tr: Kaynak

en: Source (which plugin/theme sent the email and it's path location)
tr: Kaynak (e-postayı hangi eklenti/tema gönderdi ve yol konumu)

en: SparkPost API failed.
tr: SparkPost API'si başarısız oldu.

en: Star icon
tr: Yıldız simgesi

en: Start Troubleshooting
tr: Sorun Giderme İşlemini Başlatın

en: Stats at a Glance
tr: Bir Bakışta İstatistikler

en: Status
tr: Durum

en: Status (was the email delivered, sent, pending, or failed)
tr: Durum (e-posta teslim edildi mi, gönderildi mi, beklemede mi veya başarısız mı)

en: Step %1$s of %2$s
tr: Adım %1$s / %2$s

en: Stop sending all emails
tr: Tüm e-postaları göndermeyi durdurun

en: Store information from all emails sent from your site.
tr: Sitenizden gönderilen tüm e-postalardaki bilgileri depolayın.

en: Store the content for all sent emails
tr: Gönderilen tüm e-postaların içeriğini saklayın

en: Subject
tr: Konu

en: Subject & Headers
tr: Konu ve Başlıklar

en: Submit Feedback
tr: Geri Bildirimi Gönder

en: Substitute Mode
tr: Yedek Mod

en: Successful Authorization
tr: Yetkilendirme Başarılı

en: Successful Upgrade!
tr: Yükseltme Başarılı!

en: Successful Verification!
tr: Doğrulama Başarılı!

en: Support
tr: Destek

en: Support Forum
tr: Destek Forumu

en: Table is | Tables are
tr[0]: Tablo
tr[1]: Tablolar

en: Test %s email was sent successfully! Please check your inbox to make sure it is delivered.
tr: Test %s e-postası başarıyla gönderildi! Teslim edildiğinden emin olmak için lütfen gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Test Email
tr: Test E-Postası

en: Test email sending
tr: E-posta göndermeyi test edin

en: Test email to %s
tr: Test e-postası alıcısı %s

en: Test email was successfully sent. No errors occurred during the process.
tr: Test e-postası başarıyla gönderildi. İşlem sırasında hata oluşmadı.

en: Test failed. Please use a valid email address and try to resend the test email.
tr: Test başarısız. Lütfen geçerli bir e-posta adresi kullanın ve test E-posta yeniden göndermeyi deneyin.

en: Test plain text email was sent successfully!
tr: Test düz metin e-postası başarıyla gönderildi!

en: Thanks for the feedback!
tr: Geri bildiriminiz için teşekkürler!

en: Thanks for using Easy WP SMTP! To complete the plugin setup and start sending emails, <strong>please select and configure your <a href="%s">Mailer</a></strong>.
tr: Easy WP SMTP'yi kullandığınız için teşekkürler! Eklenti kurulumunu tamamlamak ve e-posta göndermeye başlamak için <strong>lütfen <a href="%s">E-Posta İletici</a></strong>'nizi seçin ve yapılandırın.

en: That’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
tr: Bu harika! Memnuniyetinizi bildirmek ve motivasyonumuzu artırmamıza yardımcı olmak için bana BÜYÜK bir iyilik yaparak lütfen WordPress'te 5 yıldızlı bir değerlendirme yapabilir misiniz?

en: The Action Scheduler library is also used by other plugins, such as WPForms and WooCommerce. You might see tasks below that are not related to our plugin.
tr: Action Scheduler kütüphanesi, WPForms ve WooCommerce gibi diğer eklentiler tarafından da kullanılmaktadır. Aşağıda eklentimizle ilgili olmayan görevler görebilirsiniz.

en: The Easy WP SMTP plugin mailer setup is complete. You can send a test email, to make sure it's working properly.
tr: Easy WP SMTP eklentisi e-posta göndericisinin kurulumu tamamlandı. Düzgün çalıştığından emin olmak için bir test e-postası gönderebilirsiniz.

en: The Easy WP SMTP plugin mailer setup is incomplete. Please click on the link below to access plugin settings and configure the mailer.
tr: Easy WP SMTP eklentisi e-posta göndericisi kurulumu tamamlanmadı. Eklenti ayarlarına erişmek ve e-posta göndericisini yapılandırmak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

en: The Email Sending Errors debug event is always enabled and records any email sending errors in the table below.
tr: E-posta Gönderme Hataları hata ayıklama olayı her zaman etkindir ve e-posta gönderme hatalarını aşağıdaki tabloya kaydeder.

en: The License Key format is incorrect. Please enter a valid key and try again.
tr: Lisans Anahtarı biçimi yanlış. Lütfen geçerli bir anahtar girin ve tekrar deneyin.

en: The data center location used by your Zoho account.
tr: Zoho hesabınızın kullandığı veri merkezi konumu.

en: The deliverability verification process detects a hard bounce
tr: Teslim edilebilirlik doğrulama süreci bir geri dönüş tespit ediyor

en: The email address that emails are sent from.
tr: E-postaların gönderildiği e-posta adresi.

en: The exact error you can provide them is in the Error log, available at the bottom of this page.
tr: Onlara sunabileceğiniz tam hata, bu sayfanın en altında yer alan Hata günlüğünde bulunur.

en: The following DB %1$s still missing. <br />%2$s
tr: Aşağıdaki DB %1$s hala eksik. <br />%2$s

en: The following plugin will be installed for free:
tr: Aşağıdaki eklenti ücretsiz olarak yüklenecektir:

en: The initial email sending request fails
tr: İlk e-posta gönderme isteği başarısız oluyor

en: The name that emails are sent from.
tr: E-postaların gönderildiği ad.

en: The password to log in to your mail server. The password will be encrypted in the database.
tr: E-posta sunucunuzda oturum açmak için şifre. Şifre, veritabanında şifrelenecektir.

en: The password to login to your mail server
tr: Mail sunucunuzun giriş şifresi

en: The port to your mail server
tr: Posta sunucunuza bağlantı noktası

en: The port to your mail server.
tr: Posta sunucunuza bağlantı noktası.

en: The test email might have sent, but its deliverability should be improved.
tr: Test e-postası gönderilmiş olabilir, ancak teslim edilebilirliği iyileştirilmelidir.

en: The username to log in to your mail server.
tr: E-posta sunucunuzda oturum açmak için kullanıcı adı.

en: The username to login to your mail server
tr: Mail sunucunuzun kullanıcı adı

en: The value entered does not match the required format
tr: Girilen değer, gerekli formatla eşleşmiyor

en: The value of this field was set using a constant %1$s most likely inside %2$s of your WordPress installation.
tr: Bu alanın değeri, büyük ihtimalle WordPress kurulumunuzun %2$s içinde bir %1$s sabit kullanılarak ayarlanmıştır.

en: Theme Status
tr: Tema Durumu

en: Theme: %s
tr: Tema: %s

en: Then click the “Allow plugin to send emails using your Google account” button and re-enable access.
tr: Sonra "Eklentinin Google hesabınızı kullanarak e-posta göndermesine izin ver" tuşuna tıklayın ve erişmek yeniden etkinleştirin.

en: There are a few reasons why this is happening. It could be that the host certificate is misconfigured, or this server's OpenSSL is using an outdated CA bundle.
tr: Bunun birkaç nedeni var. Host sertifikası yanlış yapılandırılmış olabilir veya bu sunucunun OpenSSL'si eski bir CA planı kullanıyor olabilir.

en: There are various reasons for that, please review the steps below.
tr: Bunun çeşitli nedenleri vardır; lütfen aşağıdaki adımları inceleyin.

en: There is a known issue with PHP version 7.4.x, when using libpcre2 library version lower than 10.33.
tr: 10.33'ten daha düşük libpcre2 kitaplığı sürümü kullanılırken PHP 7.4.x sürümüyle ilgili bilinen bir sorun vardır.

en: There was a problem while sending the test email.
tr: Test e-postası gönderilirken bir sorun oluştu.

en: There was an error while generating an upgrade URL. Please try again.
tr: Yükseltme URL'si oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error while installing an upgrade. Please check file system permissions and try again. Also, you can download the plugin from easywpsmtp.com and install it manually.
tr: Yükseltme yüklenirken bir hata oluştu. Lütfen dosya sistemi izinlerini kontrol edip yeniden deneyin. Ayrıca easywpsmtp.com adresinden eklentiyi indirin ve manuel olarak yükleyin.

en: There was an error while installing an upgrade. Please download the plugin from easywpsmtp.com and install it manually.
tr: Yükseltme yüklenirken bir hata oluştu. Lütfen easywpsmtp.com adresinden eklentiyi indirin ve manuel olarak yükleyin.

en: There was an error while installing an upgrade. Please try again.
tr: Yükseltme yüklenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error while processing the authentication request.
tr: Kimlik doğrulama isteği işleme alınırken bir hata oluştu.

en: There was an error while processing the authentication request. Please recheck your Client ID and Client Secret and try again.
tr: Kimlik doğrulama isteği işlenirken bir hata oluştu. Lütfen Müşteri Kimliğinizi ve Müşteri Sırrınızı tekrar kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: There was an error while processing the authentication request. Please recheck your Region, Client ID and Client Secret and try again.
tr: Kimlik doğrulama isteği işlenirken bir hata oluştu. Lütfen Bölgenizi, İstemci Kimliğinizi ve İstemci Gizli Anahtarınızı tekrar kontrol ettikten sonra yeniden deneyin.

en: There was an error while processing the authentication request. Please try again.
tr: Kimlik doğrulama isteği işlenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error while processing the authentication request. The authorization code is missing. Please try again.
tr: Kimlik doğrulama isteği işlenirken bir hata oluştu. Yetkilendirme kodu eksik. Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error while processing the authentication request. The nonce is invalid. Please try again.
tr: Kimlik doğrulama isteği işlenirken bir hata oluştu. Nonce geçersiz. Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error while processing the authentication request. The state key is invalid. Please try again.
tr: Kimlik doğrulama isteği işlenirken bir hata oluştu. Durum anahtarı geçersiz. Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error while upgrading the %1$s database. Please contact %2$s support with this information: %3$s.
tr: %1$s veritabanı yükseltilirken bir hata oluştu. Lütfen bu bilgilerle %2$s destek birimiyle iletişime geçin: %3$s.

en: There was an issue while trying to delete all debug event entries. Error message: %s
tr: Tüm hata ayıklama olay girdilerini silmeye çalışırken bir sorun oluştu. Hata mesajı: %s

en: These features are available as part of Easy WP SMTP Pro plan.
tr: Bu özellikler Easy WP SMTP Pro planının bir parçası olarak mevcuttur.

en: They should be able to resolve this issue for you.
tr: Bu sorunu sizin için çözebilmeleri gerekir.

en: This email address will be used in the 'From' field.
tr: Bu e-posta adresi 'Gönderen' alanında kullanılacaktır.

en: This email was auto-generated and sent from %1$s. Learn %2$s.
tr: Bu -posta otomatik olarak oluşturuldu ve %1$s tarafından gönderildi. %2$s öğrenin.

en: This means OpenSSL on your server isn't able to verify the host certificate.
tr: Sunucunuz üzerindeki OpenSSL'nin host sertifikasını doğrulayamadığı anlamına gelir.

en: This means the connection to your SMTP host was made successfully, but the host rejected the email.
tr: SMTP hostunuz ile bağlantının başarıyla kurulduğu, ancak hostun e-postayı reddettiği anlamına gelir.

en: This means the connection to your SMTP host was made successfully, but you should enable Authentication and provide correct Username and Password.
tr: SMTP hostunuz ile bağlantının başarıyla kurulduğu anlamına gelir; ancak Kimlik Doğrulamayı etkinleştirmeli ve doğru Kullanıcı Adı ve Parolayı sağlamalısınız.

en: This means we were able to connect to your SMTP host, but were not able to proceed using the email/password in the settings.
tr: SMTP hostunuza bağlanabildiğimiz, ancak ayarlarda e-posta/parola kullanmaya devam edemediğimiz anlamına gelir.

en: This means your test email was unable to be sent.
tr: Bu, test e-postanızın gönderilemediği anlamına gelir.

en: This means your web server cannot reliably make secure connections (make requests to HTTPS sites).
tr: Web sunucunuzun güvenilir bir şekilde güvenli bağlantılar kuramayacağı (HTTPS sitelerine istekte bulunamayacağı) anlamına gelir.

en: This means your web server was unable to connect to %s.
tr: Web sunucunuzun %s öğesine bağlanamadığı anlamına gelir.

en: This means your web server was unable to connect to the host server.
tr: Web sunucunuzun host sunucuya bağlanamadığı anlamına gelir.

en: This option is always enabled and will notify you about instant email sending failures.
tr: Bu seçenek her zaman etkinleştirilmiş durumdadır ve anlık e-posta gönderme hataları konusunda sizi bilgilendirecektir.

en: This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in "From" field, enter them in this field.
tr: Bu seçenek, SMTP sunucunuzda birkaç e-posta takma adı kullandığınızda kullanışlıdır. Takma adlarınızın "Gönderen" alanında belirtilen adresle değiştirilmesini istemiyorsanız, bunları bu alana girin.

en: This option is usually used by developers only. SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
tr: Bu seçenek genellikle yalnızca geliştiriciler tarafından kullanılır. SMTP ayarları, yalnızca site aşağıdaki alan(lar) da çalışıyorsa kullanılacaktır:

en: This options should always be checked 'Yes'
tr: Bu seçenekler daima 'Evet' olarak işaretlenmelidir

en: This setting is already configured with the Easy WP SMTP constant. To change it, please edit or remove the <code></code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
tr: Bu ayar zaten Easy WP SMTP sabiti ile yapılandırılmış halde. Bunu değiştirmek için lütfen <code>wp-config.php</code> dosyanızdaki <code></code> sabitini düzenleyin veya kaldırın.

en: This setting will be applied only to subsites.
tr: Bu ayar yalnızca alt sitelere uygulanır.

en: This text will be used in the 'FROM' field
tr: Bu metin 'Gönderen' alanında kullanılacaktır

en: This will remove ALL your settings and deactivate the plugin. Useful when you're uninstalling the plugin and want to completely remove all crucial data stored in the database.
tr: Bu, TÜM ayarlarınızı kaldıracak ve eklentiyi devre dışı bırakacaktır. Eklentiyi kaldırırken ve veritabanında depolanan tüm önemli verileri tamamen kaldırmak istediğinizde kullanışlıdır.

en: To
tr: Kime

en: To Address
tr: Kime Adresi

en: To Phone Number
tr: Kime Telefon Numarası

en: To access our world class support, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>. Along with getting expert support, you will also get Notification controls, Email Logging, and integrations for Amazon SES, Office 365, and Outlook.com.
tr: Birinci sınıf desteğimize erişmek için lütfen <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro'ya</a>yükseltin. Uzman desteği almanın yanı sıra Bildirim kontrolleri, E-posta Günlüğü ve Amazon SES, Office 365 ve Outlook.com entegrasyonları da alacaksınız.

en: To change the password you need to change the value of the constant there: %s
tr: Parolayı değiştirmek için oradaki sabitin değerin değiştirmeniz gerekir: %s

en: To configure debugging events for the whole network, <a href="%1$s">activate network-wide Settings Control</a>.
tr: Ağın tamamında hata ayıklama olaylarını yapılandırmak için <a href="%1$s">ağ genelinde Ayarlar Kontrolünü etkinleştirin</a>.

en: To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Elastic Email documentation</a>.
tr: Başlamak için <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Elastic Email belgelerimizi okuyun</a>.

en: To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailjet documentation</a>.
tr: Başlamak için <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailjet belgelerimizi</a> okuyun.

en: To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO documentation</a>.
tr: Başlamak için <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO belgelerimizi</a> okuyun.

en: To receive SMS alerts, you’ll need a Twilio account. Read our documentation to learn how to set up Twilio SMS, then enter your connection details below.
tr: SMS uyarıları almak için bir Twilio hesabına ihtiyacınız olacak. Twilio SMS'i nasıl kuracağınızı öğrenmek için belgelerimizi okuyun, ardından bağlantı bilgilerinizi aşağıya girin.

en: To receive push notifications on this device, you'll need to allow our plugin to send notifications via this browser. Read our documentation on setting up Push Notification alerts.
tr: Bu cihazda anlık bildirimler almak için eklentimizin bu tarayıcı üzerinden bildirim göndermesine izin vermeniz gerekir. Anlık Bildirim uyarılarının ayarlanması hakkındaki belgelerimizi okuyun.

en: To send emails you will need only a %1$sMail Send%2$s access level for this API key.
tr: E-posta göndermek için, bu API anahtarı için yalnızca %1$sMail Send(Posta Gönder)%2$s erişim düzeyine ihtiyacınız olacaktır.

en: To send emails you will need only a %s access level for this API key.
tr: E-postaları göndermek amacıyla bu API anahtarı için yalnızca %s erişim düzeyine ihtiyacınız olacaktır.

en: To send emails, change the value of the %1$s constant to %2$s.
tr: E-posta göndermek için %1$s sabit değerini %2$solarak değiştirin.

en: To send emails, go to plugin <a href="%s">Misc settings</a> and disable the "Do Not Send" option.
tr: E-posta göndermek için <a href="%s">Çeşitli ayarlar</a> eklentisine gidin ve "Gönderme" seçeneğini devre dışı bırakın.

en: To unlock the following features, %1$sUpgrade to Pro%2$s and enter your license key below.
tr: Aşağıdaki özelliklerin kilidini açmak için, %1$sPro'ya yükseltin%2$s ve lisans anahtarınızı aşağıya girin.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Total Emails
tr: Toplam E-posta

en: Track email opens and clicks
tr: E-posta açılışlarını ve tıklanmalarını takip edin

en: Track total sent emails each week
tr: Her hafta gönderilen toplam e-postaları takip edin

en: Track when a link in an email is clicked
tr: E-postadaki bir bağlantıya ne zaman tıklandığını takip edin

en: Track when an email is opened
tr: Bir e-postanın ne zaman açıldığını takip edin

en: Transparency and Disclosure
tr: Şeffaflık ve Bilgilendirme

en: Triple check your SMTP settings including host address, email, and password, port, and security.
tr: Host adresi, e-posta ve parola, bağlantı noktası ve güvenlik dahil olmak üzere SMTP ayarlarınızı üç kez kontrol edin.

en: Triple check your SMTP settings including host address, email, and password. If you have recently reset your password you will need to update the settings.
tr: Host adresi, e-posta ve parola dahil olmak üzere SMTP ayarlarınızı üç kez kontrol edin. Yakın zamanda parolanızı sıfırladıysanız, ayarları güncellemeniz gerekecektir.

en: Triple-check the plugin settings and consider reconfiguring to make sure everything is correct. Maybe there was an issue with copy&pasting.
tr: Eklenti ayarlarını üç kez kontrol edin ve her şeyin doğru olduğundan emin olmak için yeniden yapılandırmayı düşünün. Kopyala-yapıştır işleminde bir sorun olmuş olabilir.

en: Try to use a separate project for your emails, so the project has only 1 Gmail API in it enabled. You will need to remove the old project and create a new one from scratch.
tr: E-postalarınız için ayrı bir proje kullanmayı deneyin, böylece projede etkinleştirilmiş yalnızca 1 Gmail API olur. Eski projeyi kaldırmanız ve sıfırdan yeni bir proje oluşturmanız gerekecektir.

en: Try using a different mailer.
tr: Farklı bir e-posta gönderici kullanmayı deneyin.

en: Twilio Account ID
tr: Twilio Hesap Kimliği

en: Twilio Auth Token
tr: Twilio Auth Tokeni

en: Type
tr: Tür

en: Type of Encryption
tr: Şifreleme Türü

en: Typically this error is returned for one of the following reasons:
tr: Genellikle aşağıdaki sebeplerden biri nedeniyle bu hata verilir:

en: Typically this error is returned when the email or password is not correct or is not what the SMTP host is expecting.
tr: E-posta veya parola doğru olmadığında veya SMTP hostunun beklediği şekilde olmadığında genellikle bu hata verilir.

en: Typically this error is returned when web server is not configured properly.
tr: Web sunucusu düzgün şekilde yapılandırılmadığında genellikle bu hata verilir.

en: Typically this error is returned when you are sending too many e-mails or e-mails that have been identified as spam.
tr: Çok fazla e-posta gönderiyorsanız veya istenmeyen olarak tanımlanan e-postalar gönderiyorsanız genellikle bu hata verilir.

en: Typically this error is returned your web server is blocking the connections or the SMTP host denying the request.
tr: Web sunucunuz bağlantıları engelliyorsa veya SMTP hostu isteği reddediyorsa genellikle bu hata verilir.

en: Typically this error occurs because the address to which the email was sent to is invalid or was empty.
tr: Bu hata genellikle, e-postanın gönderildiği adresin geçersiz veya boş olması nedeniyle meydana gelir.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your Mailgun settings, in many cases Mailgun API Key, Domain Name, or Region is incorrect.
tr: Bu hata genellikle Mailgun ayarlarınız ile ilgili bir sorun olduğu için ortaya çıkar; çoğu durumda Mailgun API Anahtarı, Alan Adı veya Bölge yanlıştır.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your SparkPost settings, in many cases an incorrect API key.
tr: Bu hata genellikle, çoğu durumda yanlış bir API anahtarı olmak üzere SparkPost ayarlarınızla ilgili bir sorun olduğu için meydana gelir.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your SparkPost settings, in many cases an incorrect region.
tr: Bu hata genellikle, çoğu durumda yanlış bir bölge olmak üzere SparkPost ayarlarınızla ilgili bir sorun olduğu için meydana gelir.

en: Typically this error occurs because you have not set up and/or complete domain name verification for your Mailgun account.
tr: Bu hata genellikle, Mailgun hesabınız için alanı adı doğrulamasını ayarlamadığınız ve/veya tamamlamadığınız için meydana gelir.

en: US
tr: ABD

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
tr: %sdizini oluşturulamadı. Ana dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

en: Unable to write in EasyWPSMTP upload directory %s. Is it writable by the server?
tr: EasyWPSMTP yükleme dizini %s içerisine yazılamıyor. Sunucu tarafından yazılabilir halde mi?

en: Unauthenticated senders are not allowed.
tr: Kimliği doğrulanmamış gönderenlere izin verilmez.

en: Unconfirmed
tr: Onaylanmamış

en: Unfortunately there was a server connection error.
tr: Ne yazık ki bir sunucu bağlantı hatasıyla karşılaşıldı.

en: Unfortunately, this error can be due to many different reasons.
tr: Ne yazık ki, bu hata birçok farklı nedenden kaynaklanabilir.

en: Uninstall Easy WP SMTP
tr: Easy WP SMTP'yi kaldırma

en: Unknown.
tr: Bilinmiyor.

en: Unlock more features by <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to PRO</a></strong>.
tr: <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">PRO'ya yükselterek</a></strong> daha fazla özelliğin kilidini açın.

en: Unlock these awesome logging features:
tr: Bu harika günlükleme özelliklerinin kilidini açın:

en: Unlock these awesome reporting features:
tr: Bu harika raporlama özelliklerinin kilidini açın:

en: Upgrade Failed!
tr: Yükseltme Başarısız!

en: Upgrade functionality not available!
tr: Yükseltme işlevi mevcut değil!

en: Upgrade to Easy WP SMTP Pro
tr: Easy WP SMTP Pro'ya Yükseltin

en: Upgrade to Easy WP SMTP Pro and unlock Email Log and advanced Email Reports. Start measuring the success of your emails today!
tr: Easy WP SMTP Pro planına yükseltin ve E-posta Günlüğü ve gelişmiş E-posta Raporlarınınkilidini açın. E-postalarınızın başarısını bugün ölçmeye başlayın!

en: Upgrade to PRO
tr: PRO sürümüne yükselt

en: Upgrade to Pro
tr: Pro'ya Yükselt

en: User Confirmed Export / Erasure Request
tr: Kullanıcı Onaylı Dışa Aktarma / Silme Talebi

en: User Created Site
tr: Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Site

en: User activated their new site, or site was added from Network Admin -> Sites -> Add New. Sent to Network Admin.
tr: Kullanıcı, yeni sitesini etkinleştirdi veya site, Ağ Yöneticisi -> Siteler -> Yeni Ekle'den eklendi. Ağ Yöneticisine gönderildi.

en: User activated their new site, or site was added from Network Admin -> Sites -> Add New. Sent to Site Admin.
tr: Kullanıcı, yeni sitesini etkinleştirdi veya site, Ağ Yöneticisi -> Siteler -> Yeni Ekle yoluyla eklendi. Site Yöneticisine gönderildi.

en: User attempted to change their email address. Sent to the proposed new email address.
tr: Kullanıcı, e-posta adresini değiştirmeye girişti. Önerilen yeni e-posta adresine gönderildi.

en: User changed their email address. Sent to the user.
tr: Kullanıcı, e-posta adresini değiştirdi. Kullanıcıya gönderildi.

en: User changed their password. Sent to the user.
tr: Kullanıcı, şifresini değiştirdi. Kullanıcıya gönderildi.

en: User clicked a confirmation link in personal data export or erasure request email. Sent to the site or network admin.
tr: Kullanıcı, kişisel veri dışa aktarma veya silme talebi e-postasındaki bir onay bağlantısına tıkladı. Site veya ağ yöneticisine gönderilir.

en: User registered for a new site. Sent to the site admin.
tr: Kullanıcı yeni bir site için kaydoldu. Site yöneticisine gönderildi.

en: User requested a password reset via "Lost your password?". Sent to the user.
tr: Kullanıcı, "Şifrenizi mi kaybettiniz?" aracılığıyla şifre sıfırlama talebinde bulundu. Kullanıcıya gönderildi.

en: User reset their password from the password reset link. Sent to the site admin.
tr: Kullanıcı, şifre sıfırlama bağlantısından şifresini sıfırladı. Site yöneticisine gönderildi.

en: Using additional connections, you are able to:
tr: Ek bağlantılar kullanarak şunları yapabilirsiniz:

en: Utilize different mailers for specific tasks
tr: Belirli görevler için farklı e-posta göndericiler kullanın

en: Value
tr: Değer

en: Value has to be a round number
tr: Değer, yuvarlanmış bir sayı olmalıdır

en: Verification Error!
tr: Doğrulama Hatası!

en: Verify Domain
tr: Alan Adını Doğrula

en: Verify Email
tr: E-postayı Doğrula

en: Verify Email Address
tr: E-posta Adresini Doğrula

en: Verify License Key
tr: Lisans Anahtarını Doğrulayın

en: Verify SES Identity
tr: SES Kimliğini Doğrula

en: Verify that the host's SSL certificate is valid.
tr: Hostun SSL sertifikasının geçerli olduğunu doğrulayın.

en: Verify that your API key has "Transmissions: Read/Write" permission.
tr: API anahtarınızın "İletimler: Oku/Yaz" iznine sahip olduğunu doğrulayın.

en: Verify that your SparkPost account region is selected in Easy WP SMTP settings.
tr: SparkPost hesap bölgenizin Easy WP SMTP ayarlarında seçili olduğunu doğrulayın.

en: Verify with them your SMTP account is in good standing and your account has not been flagged.
tr: SMTP hesabınızın iyi durumda olduğunu ve hesabınızın işaretlenmediğini onlara doğrulatın.

en: Verify with your SMTP host that your account has permissions to send emails using outside connections.
tr: Hesabınızın dış bağlantıları kullanarak e-posta gönderme izinlerine sahip olduğunu SMTP hostunuza doğrulatın.

en: Verify your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Domain Name</a> is correct.
tr: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Alanı Adınızın</a> doğru olduğunu doğrulayın.

en: Verify your domain Region is correct.
tr: Alan adı Bölgenizin doğru olduğunu doğrulayın.

en: Version
tr: Sürüm

en: View DNS
tr: DNS'yi görüntüle

en: View Detailed Email Stats
tr: Ayrıntılı E-posta İstatistiklerini Görüntüle

en: View Email Summary Example
tr: E-posta Özeti Örneğini Görüntüle

en: View Example
tr: Örnek Görüntüle

en: View Full Error Log
tr: Tam Hata Günlüğünü Görüntüle

en: View Log
tr: Günlüğü Görüntüle

en: View email delivery status (sent or failed)
tr: E-posta teslim durumunu görüntüleyin (gönderildi veya başarısız)

en: View email report charts in WordPress
tr: WordPress'te e-posta raporu grafiklerini görüntüleyin

en: View your emails’ delivery status, open & click tracking, and deliverability charts.
tr: E-postalarınızın teslim durumunu, açılma ve tıklanma takibini ve teslim edilebilirlik grafiklerini görüntüleyin.

en: Visit <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">our documentation</a> for additional tips on how to resolve this error.
tr: Bu hatanın nasıl çözüleceğine ilişkin ek ipuçları için <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">belgelerimizi</a> ziyaret edin.

en: WP Core Status
tr: WP Çekirdek Durumu

en: WPBeginner's tutorial on how to set up SSL
tr: WPBeginner'ın SSL kurulumuna ilişkin eğitimine göz atın

en: Want More Stats?
tr: Daha Fazla İstatistik İster Misiniz?

en: Warning icon
tr: Uyarı simgesi

en: Warning! This can't be undone.
tr: Dikkat! Bu geri alınamaz.

en: We believe in full transparency. The Brevo links above are tracking links as part of our partnership with Brevo. We can recommend just about any SMTP service, but we only recommend products that we believe will add value to our users.
tr: Tam şeffaflığa inanıyoruz. Yukarıdaki Brevo bağlantıları, Brevo ile ortaklığımızın bir parçası olan izleme bağlantılarıdır. Hemen hemen her SMTP hizmetini önerebiliriz ancak yalnızca kullanıcılarımıza değer katacağına inandığımız ürünleri öneriyoruz.

en: We believe in full transparency. The SMTP.com links above are tracking links as part of our partnership with SMTP (j2 Global). We can recommend just about any SMTP service, but we only recommend products that we believe will add value to our users.
tr: Tam şeffaflığa inanıyoruz. Yukarıdaki SMTP.com bağlantıları, SMTP (j2 Global) ile ortaklığımızın bir parçası olarak izleme bağlantılarıdır. Hemen hemen her SMTP hizmetini önerebiliriz, ancak yalnızca kullanıcılarımıza değer katacağına inandığımız ürünleri öneriyoruz.

en: We detected %d failed emails in the last 30 days.
tr: Son 30 gün içinde %d başarısız e-posta tespit ettik.

en: We detected a failed email in the last 30 days.
tr: Son 30 gün içinde başarısız bir e-posta tespit ettik.

en: We tried sending a test email, but we’re not able to do so. For more details about the issue we’ve found, as well as steps for resolving it, please begin troubleshooting.
tr: Bir test e-postası göndermeyi denedik, ancak bunu yapamıyoruz. Bulduğumuz bu sorun hakkında daha fazla ayrıntı ve sorunu çözmeye yönelik adımlar için lütfen sorun gidermeye başlayın.

en: We're running some tests in the background to make sure everything is set up properly.
tr: Her şeyin doğru şekilde ayarlandığından emin olmak için arka planda bazı testler yapıyoruz.

en: We're sorry things didn't go smoothly for you, and want to keep improving. Please let us know any specific parts of this process that you think could be better. We really appreciate any details you're willing to share!
tr: İşler sizin için sorunsuz gitmediği için üzgünüz ve gelişmeye devam etmek istiyoruz. Lütfen bu sürecin daha iyi olabileceğini düşündüğünüz belirli kısımlarını bize bildirin. Paylaşmak istediğiniz her türlü ayrıntı için gerçekten minnettarız!

en: We're sorry to hear you aren't enjoying Easy WP SMTP. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
tr: Easy WP SMTP'den hoşlanmadığınızı duyduğumuz için üzgünüz. Geliştirmek için bir şansımız olmasını çok isteriz. Bir dakikanızı ayırıp neyi daha iyi yapabileceğimizi bize bildirir misiniz?

en: We're sorry, Email Rate Limiting is not available on your plan. Please upgrade to the Pro plan to unlock all these awesome features.
tr: Üzgünüz, E-posta Oranı Sınırlaması planınızda mevcut değil. Tüm bu harika özelliklerin kilidini açmak için lütfen Pro plana yükseltin.

en: We're sorry, the Zoho Mail mailer is not available on your plan. Please upgrade to the PRO plan to unlock all these awesome features.
tr: Üzgünüz, Zoho Mail e-posta gönderici planınızda mevcut değil. Tüm bu harika özelliklerin keyfini çıkarmak için lütfen PRO planına yükseltin.

en: Webhook
tr: Web kancası

en: Webhook Alerts
tr: Web Kancası Uyarıları

en: Webhook URL
tr: Web kancası URL'si

en: Weekly Email Report
tr: Haftalık E-posta Raporu

en: Weekly Email Summaries delivered to your inbox
tr: Haftalık E-posta Özetleri gelen kutunuza gönderilir

en: Weekly Email Summaries have been enabled
tr: Haftalık E-posta Özetleri etkinleştirildi

en: Weekly Email Summary
tr: Haftalık E-posta Özeti

en: Welcome to the Easy WP SMTP Setup Wizard!
tr: Easy WP SMTP Kurulum Sihirbazına hoş geldiniz!

en: We’ll guide you through setting up Easy WP SMTP on your site step by step.
tr: Easy WP SMTP'yi sitenizde adım adım kurarken size rehberlik edeceğiz.

en: What could we do to improve?
tr: Geliştirmek için ne yapabiliriz?

en: When disabled, each subsite of the multisite will need to configure its Easy WP SMTP settings separately.
tr: Devre dışı bırakıldığında, çoklu sitenin her alt sitesinin Easy WP SMTP ayarlarını ayrı olarak yapılandırması gerekir.

en: When enabled, all sent attachments will be saved to your WordPress Uploads folder. For sites that send a high volume of unique large attachments, this option could result in a disk space issue.
tr: Etkinleştirildiğinde, gönderilen tüm ekler WordPress Uploads klasörünüze kaydedilir. Yüksek hacimde benzersiz büyük ekler gönderen siteler için bu seçenek, disk alanı sorununa neden olabilir.

en: When enabled, plugin attempts to block ALL emails from being sent out if domain mismatch.
tr: Etkinleştirildiğinde, eklenti alan adı uyuşmazlığı durumunda TÜM e-postaların gönderilmesini engellemeyi dener.

en: When enabled, the email log will note whether or not a link has been clicked in the specified email.
tr: Etkinleştirildiğinde, e-posta günlüğü belirtilen e-postada bir bağlantıya tıklanıp tıklanmadığını not edecektir.

en: When enabled, the email log will note whether or not an email has been opened.
tr: Etkinleştirildiğinde, e-posta günlüğü bir e-postanın açılıp açılmadığını not edecektir.

en: When enabled, the global settings will control email sending for all subsites in the multisite network.
tr: Etkinleştirildiğinde, genel ayarlar çoklu site ağındaki tüm alt siteler için e-posta gönderimini kontrol eder.

en: When enabled, the plugin will attempt to block ALL emails from being sent out if a domain mismatch occurs.
tr: Etkinleştirildiğinde, eklenti bir alan adı uyuşmazlığı meydana gelirse TÜM e-postaların gönderilmesini engellemeye çalışacaktır.

en: When enabled, the plugin will set the above From Name for each email. Disable it if you're using contact form plugins, it will prevent the plugin from replacing form submitter's name when contact email is sent.
tr: Etkinleştirildiğinde, eklenti her e-posta için yukarıdaki Gönderen Adını ayarlayacaktır. İletişim formu eklentileri kullanıyorsanız devre dışı bırakın, iletişim e-postası gönderildiğinde eklentinin form gönderen kişinin adını değiştirmesini engeller.

en: When enabled, the plugin will substitute occurances of the above From Email with the Reply-To Email address. The Reply-To Email will still be used if no other Reply-To Email is present. This option can prevent conflicts with other plugins that specify reply-to email addresses but still replaces the From Email with the Reply-To Email.
tr: Etkinleştirildiğinde, eklenti yukarıdaki E-posta Gönderenlerin yanıtlarını E-postaya Yanıtla adresiyle değiştirir. Başka Yanıtlama E-postası yoksa Yanıtlama E-postası yine de kullanılır. Bu seçenek, yanıt e-posta adreslerini belirten ancak Gönderen E-postasından Yanıtla E-postası ile değiştirilen diğer eklentilerle çakışmaları önleyebilir.

en: When enabled, this setting will replace the From Email Address with the Reply-To Email Address if the From Email Address is found in the reply-to header. This can prevent conflicts with other plugins that specify their own reply-to email addresses.
tr: Bu ayar etkinleştirildiğinde, eğer gönderen e-posta adresi olarak kullan başlığı mevcutsa, Gönderen E-Posta Adresi yerine Gönderen Olarak Kullan E-Posta Adresini kullanacaktır. Bu, kendi Gönderen Olarak Kullan E-Posta Adresini belirten diğer eklentilerle çakışmaları önleyebilir.

en: When enabled, your SMTP password is stored in the database using AES-256 encryption.
tr: Etkinleştirildiğinde, SMTP şifreniz AES-256 şifrelemesi kullanılarak veritabanında saklanır.

en: Which email features do you want to enable?
tr: Hangi E-posta özelliklerini etkinleştirmek istiyorsunuz?

en: Whoops, looks like something isn’t configured quite right.
tr: Hay aksi, görünüşe göre bir şeyler doğru yapılandırılmamış.

en: Whoops, something's not working.
tr: Hay aksi, bir şeyler çalışmıyor.

en: Whoops, we found an issue!
tr: Hay aksi, bir sorun bulduk!

en: With Email Reports, you can track email deliverability and engagement from your WordPress dashboard. Open and click-through rates are grouped by subject line for quick and simple campaign performance analysis. The report will also show how many emails you successfully sent and how many emails failed to send each week so you can find and resolve problems with ease. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> now and we’ll add your email report to your WordPress dashboard.
tr: E-posta Raporları ile WordPress panonuzdan e-posta teslim edilebilirliğini ve etkileşimini takip edebilirsiniz. Açılma ve tıklanma oranları, hızlı ve basit kampanya performans analizi için konu satırına göre gruplandırılır. Rapor ayrıca her hafta kaç e-postayı başarıyla gönderdiğinizi ve kaç e-postanın gönderilemediğini gösterir, böylece sorunları kolayca bulabilir ve çözebilirsiniz. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Şimdi Easy WP SMTP Pro</a>'ya yükseltin ve e-posta raporunuzu WordPress kontrol panelinize ekleyelim.

en: With email controls, you can manage the automatic notifications sent by your WordPress site. A simple switch lets you reduce inbox clutter and focus on the alerts that truly matter. Easily turn off emails related to comments, account changes, updates, registrations, and data requests. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
tr: E-posta kontrolleriyle, WordPress siteniz tarafından gönderilen otomatik bildirimleri yönetebilirsiniz. Basit bir anahtar, gelen kutusu karmaşasını azaltmanızı ve gerçekten önemli olan uyarılara odaklanmanızı sağlar. Yorumlar, hesap değişiklikleri, güncellemeler, kayıtlar ve veri istekleriyle ilgili e-postaları kolayca kapatın. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Easy WP SMTP Pro</a>'ya yükseltin.

en: WooCommerce Emails (SendLayer)
tr: WooCommerce E-postaları (SendLayer)

en: Would you like to purchase the following features now?
tr: Aşağıdaki özellikleri şimdi satın almak ister misiniz?

en: Write your custom email message.
tr: Özel e-posta mesajınızı yazın.

en: Write your email message
tr: E-posta mesajınızı yazın

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, I give Easy WP SMTP permission to contact me for any follow up questions.
tr: Evet, Easy WP SMTP'ye herhangi bir takip sorusu için benimle iletişime geçme izni veriyorum.

en: Yes, count me in
tr: Evet, ben varım

en: Yikes! WordPress Update Required
tr: Hay aksi! WordPress Güncellemesi Gerekli

en: You appear to be offline.
tr: Çevrimdışı görünüyorsunuz.

en: You appear to be offline. Plugin information not retrieved.
tr: Çevrimdışı görünüyorsunuz. Eklenti bilgileri getirilemedi.

en: You appear to be offline. Plugin not installed.
tr: Çevrimdışı görünüyorsunuz. Eklenti yüklü değil.

en: You are already using the Easy WP SMTP PRO version. Please refresh this page and verify your license key.
tr: Zaten Easy WP SMTP PRO sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen bu sayfayı yenileyin ve lisans anahtarınızı doğrulayın.

en: You are not allowed to install plugins.
tr: Eklenti kurmanıza izin verilmiyor.

en: You can request your hosting provider for the SMTP details of your site. Use the SMTP details provided by your hosting provider to configure the following settings.
tr: Sitenizin SMTP detayları için barındırma sağlayıcınızdan talepte bulunabilirsiniz. Aşağıdaki ayarları yapılandırmak için barındırma sağlayıcınız tarafından sağlanan SMTP ayrıntılarını kullanın.

en: You can upgrade to the Pro plan and <b>save %s today</b>, automatically applied at checkout.
tr: Pro plana yükseltebilir ve <b>bugün %s tasarruf edebilirsiniz</b>, ödeme sırasında otomatik olarak uygulanır.

en: You can use this section to send an email from your server using the above configured SMTP details to see if the email gets delivered.
tr: E-postanın gönderilip gönderilmeyeceğini görmek için yukarıdaki yapılandırılmış SMTP ayrıntılarını kullanarak sunucunuzdan bir e-posta göndermek için bu bölümü kullanabilirsiniz.

en: You cannot send an email. Mailer is not properly configured. Please check your settings.
tr: E-posta gönderemezsiniz. E-posta gönderici düzgün yapılandırılmamış. Lütfen ayarlarınızı kontrol edin.

en: You currently have the <strong>Default (none)</strong> mailer selected, which won't improve email deliverability. Please select <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">any other email provider</a> and use the easy <a href="%2$s">Setup Wizard</a> to configure it.
tr: Şu anda <strong>Varsayılan (hiçbiri)</strong> e-posta göndericisini seçtiniz, bu da e-posta teslim edilebilirliğini artırmayacaktır. Lütfen <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">başka bir e-posta sağlayıcısını</a> seçin ve yapılandırmak için kolay <a href="%2$s">Kurulum Sihirbazı'nı</a> kullanın.

en: You currently have the default mailer selected, which means that you haven’t set up SMTP yet.
tr: Şu anda varsayılan e-posta göndericisini seçtiniz, bu da henüz SMTP'yi kurmadığınız anlamına geliyor.

en: You don't have permission to change options for this WP site!
tr: Bu WP sitesi için seçenekleri değiştirme izniniz yok!

en: You don't have the capability to perform this action.
tr: Bu eylemi gerçekleştirecek kapasiteye sahip değilsiniz.

en: You don't have the permission to perform this action.
tr: Bu eylemi gerçekleştirmek için izniniz yok.

en: You have not properly configured Gmail mailer.
tr: Gmail e-posta göndericiyi düzgün bir şekilde yapılandırmadınız.

en: You have successfully connected your site with your Gmail account. This site will now send emails via your Gmail account.
tr: Sitenizi Gmail hesabınıza başarıyla bağladınız. Bu site artık Gmail hesabınız üzerinden e-posta gönderecektir.

en: You have successfully connected your site with your Outlook account. Now you can start sending emails through Outlook.
tr: Sitenizi Outlook hesabınıza başarıyla bağladınız. Artık Outlook üzerinden e-posta göndermeye başlayabilirsiniz.

en: You have successfully linked the current site with your Microsoft API project. Now you can start sending emails through Outlook.
tr: Mevcut siteyi Microsoft API projenize başarıyla bağladınız. Artık Outlook üzerinden e-posta göndermeye başlayabilirsiniz.

en: You have successfully linked the current site with your Zoho Mail API project. Now you can start sending emails through Zoho Mail.
tr: Mevcut siteyi Zoho Mail API projenize başarıyla bağladınız. Artık Zoho Mail üzerinden e-posta göndermeye başlayabilirsiniz.

en: You have unsaved settings. In order to send a test email, you need to go back to previous tab and click "Save Changes" button first.
tr: Kaydedilmemiş ayarlarınız bulunuyor. Bir test e-postası göndermek için, önce bir önceki sekmeye gitmeniz ve önce "Değişiklikleri Kaydet" düğmesini tıklamanız gerekir.

en: You may have added a new API to a project
tr: Bir projeye yeni bir API eklemiş olabilirsiniz.

en: You will not be able to send emails until you verify at least one domain or email address for the selected Amazon SES Region.
tr: Seçilen Amazon SES Bölgesi için en az bir alan adını veya e-posta adresini doğrulayana kadar e-posta gönderemezsiniz.

en: You're using Easy WP SMTP Lite - no license key required. Enjoy!
tr: Easy WP SMTP Lite'ı kullanıyorsunuz - lisans anahtarı gerekmez. Keyfini çıkarın!

en: Your Email Address
tr: E-posta Adresiniz

en: Your Mailgun account does not have access to send emails.
tr: Mailgun hesabınızın e-posta göndermek için erişimi yok.

en: Your PHP version is %s, encryption function requires PHP version 5.3.0 or higher.
tr: PHP sürümünüz %s, şifreleme işlevi 5.3.0 veya üstü PHP sürümleri gerektirir.

en: Your SMTP host is rejecting the connection.
tr: SMTP hostunuz bağlantıyı reddediyor.

en: Your Sender Name option is incorrect.
tr: Gönderen Adı seçeneği yanlış.

en: Your Weekly Easy WP SMTP Summary for %s
tr: %s için Haftalık Easy WP SMTP Özetiniz

en: Your email address is needed if you want to receive recommendations.
tr: Önerileri almak istiyorsanız e-posta adresiniz gereklidir.

en: Your host is rejecting the connection.
tr: Hostunuz bağlantıyı reddediyor.

en: Your license was successfully verified! You are ready for the next step.
tr: Lisansınız başarıyla doğrulandı! Bir sonraki adım için hazırsınız.

en: Your mail server
tr: Mail sunucunuz

en: Your mail server's address.
tr: E-posta sunucunuzun adresi.

en: Your mailer is already configured in a Easy WP SMTP constant, so the options below have been disabled. To change your mailer, please edit or remove the <code>EASY_WP_SMTP_MAILER</code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
tr: Posta göndericiniz zaten bir Easy WP SMTP sabiti yapılandırılmış olduğundan, aşağıdaki seçenekler devre dışı bırakıldı. Posta göndericinizi değiştirmek için lütfen <code>-config.php</code> dosyanızdan <code>​​EASY_WP_SMTP_MAILER</code> sabitini düzenleyin veya kaldırın.

en: Your mailer is already configured in a Easy WP SMTP constant, so the options below have been disabled. To change your mailer, please edit or remove the <code>EasyWPSMTP_MAILER</code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
tr: E-posta gönderici zaten bir Easy WP SMTP sabitinde yapılandırılmış halde, bu nedenle aşağıdaki seçenekler devre dışı bırakılmıştır. E-posta göndericinizi değiştirmek için lütfen <code>wp-config.php</code> dosyanızdaki <code>EasyWPSMTP_MAILER</code> sabitini düzenleyin veya kaldırın.

en: Your site already has Easy WP SMTP Pro activated. If you want to switch to Easy WP SMTP, please first go to Plugins → Installed Plugins and deactivate Easy WP SMTP Pro. Then, you can activate Easy WP SMTP.
tr: Sitenizde zaten Easy WP SMTP Pro etkinleştirildi. Easy WP SMTP'ye geçmek istiyorsanız, lütfen önce Eklentiler → Yüklü Eklentiler bölümüne gidin ve Easy WP SMTP Pro'yu devre dışı bırakın. Ardından, Easy WP SMTP'yi etkinleştirebilirsiniz.

en: Your site is running an <strong>insecure version</strong> of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">recommended WordPress hosting company</a>.
tr: Siteniz, PHP'nin <strong>güvenli olmayan bir sürümünü</strong> çalıştırıyor. PHP sürümünüzü güncellemek için web hosting sağlayıcınızla iletişime geçin veya <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">tavsiye edilen WordPress hosting şirketine </a>geçiş yapın.

en: Your site is running an <strong>old version</strong> of WordPress that is no longer supported by Easy WP SMTP. Please update your WordPress site to at least version <strong>%s</strong>.
tr: Siteniz, WordPress'in artık Easy WP SMTP tarafından desteklenmeyen <strong>eski bir sürümünü</strong> çalıştırıyor. Lütfen WordPress sitenizi en az <strong>%s</strong>sürümüne güncelleyin.

en: Your web server is blocking the connection.
tr: Web sunucunuz bağlantıyı engelliyor.

en: You’ve chosen to enable email logging. Please select which additional email logging features you would like to use.
tr: E-posta günlüğünü etkinleştirmeyi seçtiniz. Lütfen hangi ek e-posta günlüğü özelliklerini kullanmak istediğinizi seçin.

en: [%1$d] %2$s called at [%3$s:%4$s]
tr: [%1$d] %2$s şu tarihte çağrıldı [%3$s:%4$s]

en: [Emails Queue] Failed to update queue record after sending email from the queue. %1$s. Email ID: %2$d
tr: [E-posta Kuyruğu] Kuyruktan e-posta gönderildikten sonra kuyruk kaydı güncellenemedi. %1$s. E-posta Kimliği: %2$d

en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. %1$s. Email ID:  %2$s
tr: [E-posta Kuyruğu] Kuyruktan e-posta gönderimi atlandı. %1$s. E-posta Kimliği: %2$s

en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. Queue::send_email method was called directly. Email ID: %1$d.
tr: [E-posta Kuyruğu] Kuyruktan e-posta gönderimi atlandı. Queue::send_email yöntemi doğrudan çağrıldı. E-posta Kimliği: %1$d.

en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. Wrong email status. Email ID: %1$d, email status: %2$s.
tr: [E-posta Kuyruğu] Kuyruktan e-posta gönderimi atlandı. Yanlış e-posta durumu. E-posta Kimliği: %1$d, e-posta durumu: %2$s.

en: [Emails Queue] Skipped enqueueing email. %1$s.
tr: [E-posta Kuyruğu] E-posta sıraya alınırken atlandı. %1$s.

en: [Emails Queue] Skipped processing enqueued email. %1$s. Email ID: %2$d
tr: [E-posta Kuyruğu] Sıkıştırılmış e-postayı işleme atlandı. %1$s. E-posta Kimliği: %2$d

en: between %1$s and %2$s
tr: %1$s ve %2$s arasında

en: control panel
tr: kontrol paneli

en: create the missing DB tables by clicking on this link
tr: bu bağlantıya tıklayarak eksik DB tablolarını oluşturun

en: debug log for this test email will be automatically displayed right after you send it. Test email also ignores "Enable Domain Check" option.
tr: Bu test e-postası için hata ayıklama günlüğü, gönderildikten hemen sonra otomatik olarak görüntülenir. Test e-postası, "Alan Adını Kontrol Et" seçeneğini de yok sayar.

en: debug log is reset when the plugin is activated, deactivated or updated.
tr: hata ayıklama günlüğü eklentisi etkinleştirildiğinde, devre dışı bırakıldığında veya güncellendiğinde sıfırlanır.

en: how to disable it
tr: nasıl etkisizleştirilir

en: if the following conditions are met...
tr: aşağıdaki koşullar sağlanırsa...

en: if you are using Google Workspace, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to proceed.
tr: Google Workspace kullanıyorsanız devam etmek için <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">lütfen bu makaleyi okuyun</a>.

en: if you are using regular Gmail account, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to proceed.
tr: normal Gmail hesabı kullanıyorsanız, devam etmek için lütfen <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">bu yazıyı</a> okuyun.

en: is a PRO Feature
tr: bir PRO Özelliğidir

en: no
tr: hayır

en: on %s
tr: %s tarihinde

en: or
tr: veya

en: pricing page
tr: fiyatlandırma sayfası

en: rating
tr: puan

en: when you click "Save Changes", your actual password is stored in the database and then used to send emails. This field is replaced with a gag (#easywpsmtpgagpass#). This is done to prevent someone with the access to Settings page from seeing your password (using password fields unmasking programs, for example).
tr: "Değişiklikleri Kaydet" i tıkladığınızda, gerçek şifreniz veritabanında saklanır ve daha sonra e-posta göndermek için kullanılır. Bu alan bir gag (#easywpsmtpgagpass#) ile değiştirilir. Bu, Ayarlar sayfasına kişisel olarak parolanızın görmesini engellemek için yapılır (örneğin, parola alanları açılmış programları kullanmak).

en: where event contains "%s"
tr: olayın "%s" içerdiği durumlar

en: ~ Easy WP SMTP team
tr: ~ Easy WP SMTP ekibi
